Категорија: Регион

Вести Регион

Мицотакис: Од сите нас зависи дали Владата ќе треба да преземе уште подрастични мерки за ограничување на движењето

Слободен печат
Проблемите сè уште се пред нас. Порано од другите земји презедовме драстични мерки за да го намалиме ширењето на вирусот, но сè уште не знаеме...
Вести Регион

За враќање во Косово чекаат над 800 лица од странство

Слободен печат
Министерот за инфраструктура и животна средина на Косово, Љумир Абдиџику информира денеска дека, според информациите од дипломатските претставништва, вкупно 834 косовски државјани кои се наоѓаат...
Вести Регион Слајдер

Србија од утре ги затвора границите

Слободен печат
Српскиот претседател, Александар Вучиќ во 18 часот држеше обраќање до граѓаните на Србија, каде соопшти дека државата од утре ги затвора границите. – Во овој...
Вести Регион

Нови девет случаи на коронавирусот на Кипар, претседателот одржа лидерска средба

Слободен печат
Министерството за здравство на Кипар попладнево соопшти дека се потврдени девет нови случаи на коронавирусот, а вкупниот број лица заразени со Ковид-19 достигна до 67,...
Вести Регион

Витиа: Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Косово, два лекови се покажуваат успешни

Слободен печат
Во Косово во изминатите 24 часа не е регистрирано ниту едно ново заболено лице од коронавирусот. Министерот за здравство, Арбен Витиа истакна дека досега тестирани...
Вести Регион

Шеста жртва на коронавирусот во Грција

Слободен печат
Уште едно лице го загуби животот од коронавирусот во Грција, со што бројот на починати во земјата се искачи на шест, додека пак потврдени се...
Вести Регион

Наскоро достапни комплетите за брзо тестирање на коронавирусот направени во Турција

Слободен печат
Комплетите за тестирање на коронавирусот направени во Турција ќе бидат достапни за употреба во наредните еден до два дена, јави агенцијата Анадолија. – Во наредните...
Вести Регион

Хотелите во Грција ќе бидат затворени до крајот на април

Слободен печат
Хотелите во Грција што работат на 12-месечна база, со одлука на Владата, ќе бидат затворени до крајот на април, соопштија од Министерството за туризам на...
Вести Регион

Нови 33 случаи со корона регистрирани во Словенија

Слободен печат
Продолжува да се зголемува бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија, а според последните информации тој изнесува 319.   Како што објавија од Институтот...
Вести Регион

Ангажирана армијата на БиХ во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Властите во БиХ испратија војска на границата, која ќе помогне во борбата против ширењето на новиот коронавирус. Министерството за одбрана соопшти дека на осум гранични...