Категорија: Регион

Вести Регион Слајдер

Вкупно 22 полицајци повредени во судири со верниците во Никшиќ, приведени голем број граѓани (ВИДЕО)

Слободен печат
Во синоќешните немири на улиците на црногорскиот град Никшиќ повредени се  22 полицајци, откако граѓанитете на протестен марш побараа ослободување од притвор на српскиот епископ...
Вести Регион Слајдер

Протести во Црна Гора: Владиката и свештениците на СПЦ во притвор, граѓаните на улица, полицијата удри со солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат
По одбивањето на жалбата владиката Будимљанско- никшички Јоаникиј и осум свештеници од СПЦ да бидат пуштени од притвор, поголем број граѓани на Црна Гора излегоа...
Вести Регион Слајдер

Еврејскиот конгрес за спорната миса во Сараево: Страшно е што фашистите добиваат почит

Марина Дамческа
Светскиот еврејски конгрес остро ја осуди и се спротивстави на мисата закажана за 16. мај во Сараево, наменета за оддавање почест на Хрватите кои во...
Вести Регион Слајдер

Грција ги отвора плажите овој викенд поради горештините

МИА Агенција
Врз основа на метеоролошките предвидувања, епидемиолошките податоци, но и препораката на надлежната комисија на епидемиолози, одлучено е од сабота 16 мај, да се отворат 515-те...
Вести Регион

Мета: ЕБОР предупреди дека Албанија е во длабока економска криза

Најновите предупредувања на ЕБОР и другите меѓународни институции за падот на економијата во Албанија, за шефот на државата Илир Мета не се само што се...
Вести Регион

Грција задоволна од препораките на Европската Комисија за туризмот

МИА Агенција
Грчката Влада ја поздравува рамката на упатствата и препораките за туризмот  и транспортот што денеска ја презентираше Европската Комисија, вели портпаролот на грчката Влада Стелиос...
Вести Регион

Стоматолозите во Словенија почнуваат да работат според овие правила

Слободен печат
Стоматолошките ординации во Словенија повторно се отвораат за пациенти, но ќе функционираат по посебни правила, јави дописникот на МИА од Љубљана. Тие ќе работат со...
Вести Регион

Грчките просветни работници излегоа на масовен протест во Атина (ФОТО)

МИА Агенција
 Повлекување веднаш на срамниот нацрт-законот за образованието, пишуваше на паното кое демонстрантите го закачија пред влезот на грчкиот Парламент, за време на денешниот протест на...
Вести Регион

Косово преку Институт ќе ги истражува злосторствата од последната војна

МИА Агенција
 Вршителката на должност министер за правда на Косово, Албулена Хаџиу потпиша денеска одлука за формирање работна група која ќе изготви анализа за основање Институт за...
Вести Регион

Нови 52 заболени од коронавирус во Србија, починаа две лица

Слободен печат
Според последните податоци во Србија во последните 24 часа од коронавирус заболеа уште 52 лица. Вкупно се потврдени 10.295 случаи позитивни на коронавирус, објавено е...