Категорија: Регион

Вести Регион Слајдер

Спортските сали во Софија и Хрватска пренаменети во болници (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Спортските сали во Загреб и Софија, во кои се огранизираат концерти, се пренаменуваат во привремени болници, поради се поголемиот број на заразени лица од коронавирусот....
Вести Регион

Рама: 627 жртви во Италија само денеска, седете дома да не се доведеме во ситуација да се убиеме меѓусебно!

Слободен печат
Премиерот на Албанија, Еди Рама преку објава на социјалната мрежа Фејсбук истакна дека бројката на луѓето кои загинаа денеска во Италија од коронавиурот е страшна...
Вести Регион

Државјанин на Албанија почина од коронавирус во Индонезија

Слободен печат
ржавјанин на Албанија починал од коронавирус во Индонезија. Извори од Министерството за надворешни работи на Албанија за “Abcnews” кажале дека се работи за машко лице...
Вести Регион

Курти: Oд полноќ ќе се отворат шесте гранични премини помеѓу Косово и Србија за увоз на суровини

Слободен печат
Владата на Косово донесе одлука за делумно остранување на таксата кон Србија Премиерот на Косово, Албин Курти, изјави дека е изгласано остранувањето на таксата за...
Вести Регион

Рама воведе режим на движење: Немаме ниту час, а не денови за губење во едукација на непослушните

Слободен печат
Откако армијата денеска излезе на терен внимателно да ја следи ситуацијата во врска со спроведувањето на мерките против ширењето на коронавирусот, албанскиот премиер Еди Рама...
Вести Регион

Демократскиот сојуз на Косово ја достави до Собранието иницијативата за гласање недоверба на Владата

Слободен печат
Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), кој е дел од владејачката коалиција во земјата, попладнево ја достави до Собранието иницијативата за гласање недоверба за кабинетот на...
Вести Регион Слајдер

Прва жртва од коронавирусот во Србија

Слободен печат
Пред неколку часа почина првиот маж од коронавирус во Кикинда, Србија, кој имал 59 години, соопштено е на конференција во српската влада. Тоа го соопштила...
Вести Регион

Три нови жртви и 31 нов случај на коронавирус во Грција

Слободен печат
Во изминатите 24 часа, три лица починале во Грција од коронавирусот, додека пак регистриран е 31 нов случај на Ковид-19 во земјата со што бројот...
Вести Регион

Армијата на Бугарија ангажирана за спроведување на мерките против епидемијата

Слободен печат
Бугарскиот Парламент одлучи да ја ангажира армијата за да помогне во спроведувањето на мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус, со мандат да употреби...
Вести Регион

Бројот на заразени со коронавирусот во Словенија се искачи на 341

Слободен печат
Бројот на лица заразени со коронавирусот во Словенија се искачи на 341, соопшти Националниот институтот за јавно здравје. Како што јави дописникот на МИА од...