Регион- Page 20 of 380 - Слободен печат

Category : Регион

Вести Ви Препорачуваме Регион

Загреб: 25 години затвор за момчето кое 88 пати ја прободе својата бремена девојка

Слободен печат
Давид Комшиќ (22) за бруталното убиство на Кристина Крупљан (18) осуден е на 25 години затвор, што сега и правосилно го потврди и Врховниот суд....
Вести Регион

Актуелен пратеник и поранешен министер на Косово добија повик од Хаг

Слободен Печат
Поранешни припадници на УЧК, актуелен пратеник и поранешниот министер за животна средина на Косово, Ферат Шаља добиле повик од Специјалното обвинителство во Хаг. Шаља за...
Вести Регион

Протести ширум Црна Гора, најмасовен во Подгорица (ФОТО)

Алек Стојковски
Граѓаните на Црна Гора и вечерва се собраа во повеќе градови на протест против спорниот Закон за слобода на вероисповест. Најмасовниот беше оној во Подгорица....
Вести Регион Слајдер

Додик: Не смееме да бегаме од интеграцијата со Србија, другите нека се лутат колку сакаат

Слободен Печат
Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик изјави дека ништо не може да го запре процесот на интеграцијата на Република Српска со Србија,...
Вести Регион Слајдер

Хрватскиот европратеник Тонино Пицула ќе ја предводи Работната група за Западен Балкан во ЕП

Слободен печат
Хрватскиот европратеник Тонино Пицула е именуван за претседател на Работната група за Западен Балкан во Одборот за надворешна политика (AФET) на Европскиот парламент. Кон крајот...
Вести Регион Слајдер

Столтенберг: Зголеменото присуство на НАТО на Блискиот исток наметнува согласност и од државите од регионот

Слободен печат
Барањето на американскиот претседател Доналд Трамп за зголемено присуство на НАТО на Блискиот исток не е изненадувачко, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....
Вести Регион Слајдер

Муџахедините ја вовлекоа Албанија во иранско-американскиот дуел

Слободен печат
Премиерот Еди Рама и претседателот Илир Мета вчера настојуваа да ја смират вознемиреноста кај граѓаните откако ајатолахот Али Хамнеи ја спомна Албанија како „ѓаволска европска...
Вести Регион

Дачиќ очекува новиот хрватски претседател Милановиќ да работи на подобрување на односите со Србија

Слободен печат
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека се надева оти политиката на Зоран Милановиќ, како претседател на Хрватска, што се однесува до односите со...
Вести Регион

Рама за заканите на Иран: Секој напад врз Албанија е напад и врз НАТО

Слободен печат
На денешната средба на ОБСЕ во Виена, премиерот на Албанија, Еди Рама, зборуваше и за заканите кои вчера ги упати иранскиот врховен лидер Али Хаменеи...
Вести Регион

Оптимизам во партиите на Курти и Мустафа дека ќе се договори владата на Косово

Слободен печат
Лидерите на партиите победнички на парламентарните избори од 6 октомври во Косово, Движењето Самоопределување (ВВ) и Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Албин Курти и Иса...