Категорија: Регион

Вести Регион

Албанскиот претседател Мета изрази солидарност со турскиот и грчкиот народ

Илинка Иљоска
По земјотресот во Турција и Грција албанскиот претседател Илир Мета изрази солидарност со грчкиот и турскиот народ. -Ова е момент на човечка солидарност,да се застане...
Вести Регион

Црн рекорд за Грција: Нови 1.690 случаи на коронавирус, пет лица починаа

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во Грција во Грција се регистрирани 1.690 нови случаи на ковид-19, што претставува нов негативен рекорд за земјата, а веќе четврти...
Вести Регион

ВИДЕО: Катастрофата нема крај! Се остваруваат предвидувањата на сеизмолозите, Турција и Грција се тресеа уште 84 пати

Илинка Иљоска
По катастрофалниот земјотрес чија јачина беше 6,7 степени по Рихтер чиј епицентар беше во Егејското море тлото на Грција и Турција не престанува да се...
Вести Регион

ВИДЕО: Ужас и во Грција, двајца тинејџери загинаа во земјотресот што го погоди островот Самос – Страшни се и предупредувањата на сеизмолозите

Илинка Иљоска
Двајца тинејџери биле пронајдени мртви на грчкиот остров Самос, откако земјотресот ги погоди Грција и Турција, соопшти денес службеник за итни случаи. #Tsunami in #Samos...
Вести Регион

Во Албанија нов рекорд од 319 новозаразени со Ковид-19, опозицијата обвинува за недостиг на тестови

Илинка Иљоска
Продолжува високата бројка на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, што потврдува и денешната бројка од 319 новозаразени што е нов негативен рекорд. -Состојбата и понатаму...
Вести Регион

Вучиќ по самитот мини Шенген: Од 10 ноември без ПЦР тестови меѓу Србија, Албанија и Северна Македонија, договор за работни дозволи

Илинка Иљоска
Српскиот претседател Александар Вучиќ, изјави дека на видео состанокот за „мини Шенген”, биле донесени неколку важни одлуки чија имплементација ќе започне на 10 ноември. Како...
Вести Регион

ВИДЕО: Уште два земјотреси во близина на Кушадаси од 4,9 и 5,2 степен

Илинка Иљоска
По силниот земјотрес од 7 степени што ги стресе Турција и Грција во 11:51 часот, следуваа земјотреси од 4,9 степени во 13 часот и 5,2 степени во 15,14 часот....
Вести Регион

ПОТРЕСНА ФОТОГРАФИЈА од земјотресот во Измир се шири на социјалните мрежи

Марина Дамческа
Тимовите за пребарување и спасување ги пребаруваат урнатините во турскиот град Измир кој денеска беше погоден од катастрофален земјотрес со јачина од 6,6 степени. Најмалку...
Вести Регион

Демостат: Во Србија конфузија и недоверба на информациите за корона

Илинка Иљоска
Во услови кога Србија бележи нов црн рекорд на заразени со коронавирусот, или 1545 колку се регистрирани денес, според истражувањето на Демостат кај граѓаните постои голема недоверба...
Вести Регион

Грција е подготвена веднаш да испрати помош на Турција

Илинка Иљоска
Подготвеноста на Грција да испрати спасувачки тимови во Турција, ја изразил шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во телефонскиот разговор со неговиот турски колега Мевлут...