Категорија: Регион

Вести Регион

Грчката влада со дополителни мерки откако бројот на заразени од коронавирус се искачи на 66 лица

Слободен печат
По вчерашниот одржан состанок на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со надлежните министри, според најавите, денеска се очекува Министерството за образование на Грција да излезе со...
Вести Регион

Бројот на заразени од коронавирус во Грција се искачи на 66

Слободен печат
Бројот на потврдени случаи на новиот коронавирус во Грција се искачи на 66, откако вечерва беше потврден 21 нов случај, јави дописничката на МИА од...
Вести Регион

Словенија: Бројот на заразени од Ковид – 19 се искачи на 12 лица, забранети сите поголеми собири

Слободен печат
Бројот на заразени лица со новиот коронавирус во Словенија се искачи на 12, јави дописникот на МИА од Љубљана. Еден пациент од ново заболените изминатава...
Вести Регион Слајдер

Еден месец притвор за Косовецот кој прошверцувал лав од Албанија

Слободен печат
Косовската полиција го уапсила А.Х. од Косово, под обвинение дека во кафез прошверцувал лав во кафез и нему му е одредена мерка притвор во траење...
Вести Регион

Уапсени 12 лица кои преправени во ракометен тим сакале да заминат од Атина во европска земја

Миа Агенција
Со фалсификувани пасоши, со исти тренерки и торби, 12 лица, преправени во ракометен тим, сакале од атинскиот аеродром да патуваат во европска земја, но биле...
Вести Регион

Грција ќе спроведе дополнителни мерки по 45-те потврдени случаи на коронавирус

Слободен печат
Надлежната комисија од Министерството за здравство на Грција ќе одлучи за дополнителни рестриктивни мерки за местата за јавните собири, Министерството за образование на Грција утре...
Вести Регион Слајдер

Харадинај: Блерим Река да даде оставка за предложениот компромис со Србија

Слободен печат
Поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека министерот за европски интеграции, Блерим Река треба сам да даде оставка, пред да му биде побарано да...
Вести Регион Слајдер

Досетливи Грци го користат коронавирусот за измама: Мета им се повозрасни луѓе

МИА
Лица, кои се претставуваат како службеници од Националната организација за јавно здравје на Грција или од Министерство за здравство и тврдат дека информираат за коронавирусот,...
Вести Регион Слајдер

Јеремиќ: Вучиќ го договори членството на Косово во ОН

МИА
Лидерот на српската опозициска Народната партија (НС), Вук Јеремиќ, изјави во Вашингтон дека српскиот претседател Александар Вучиќ „го договорил членството на Косово во Обединетите нации”...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Тужба против Владата на Бугарија поради тајно палење на отпад

Слободен печат
Бугарската Влада тајно дозволила тајно палење неселектиран отпад во три електрани на јаглен, со што ги прекршила домашните и европските закони, се наведува во тужбата...