Категорија: Регион

Вести Регион

Бројот на заразени со коронавирус во Грција порасна на 190, се затвораат сите угостителски објекти

МИА Агенција
Вкупниот број на потврдени случаи на коронавирусот во Грција се зголеми на 190, а по препорака на експертите од Министерството за здравство, се затвораат сите...
Вести Регион

Грција: Граѓаните со лесни симптоми на коронавирусот да не ги посетуваат болниците

Слободен печат
Националната организација за јавно здравје на Грција (ЕОДИ), денеска упати апел до граѓаните „кои не припаѓаат на ранливите групи и имаат лесни симптоми на коронавирусот...
Вести Регион

Курти и Тачи конечно ќе остварат средба

МИА Агенција
Во кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи попладнево пристигна премиерот Албин Курти, кој, по неколкуте неуспешни обиди и одбиени покани од едната и од другата...
Вести Регион

Новата претседателка очекува нејзиниот избор да ја подобри позицијата на сите жени во Грција

МИА Агенција
Изборот на жена, првпат на највисоката функција во земјата, се надевам дека ќе биде повод за подобрување на позицијата на сите жени, како во семејството,...
Вести Регион

Косовскиот министер за здравство бара затворање на границите поради коронавирусот

Косовскиот министер за здравство Арбен Витиа на денешната седница на Посебната комисија за спречување на коронавирусот во Косово, инофрмира дека Националниот институт за јавно здравство...
Вести Регион

Познатата италијанска рок ѕвезда и пркоси на короната со концерт – ама од дома

Слободен печат
Италијанската рок ѕвезда Џана Нанини одлучи следниот концерт во четврток да го одржи дома, поради актуелната борба за сузбивање на коронавирусот, а нејзината публика ќе...
Вести Регион

Голем пораст на бројот на заразени во Словенија

Слободен печат
Словенечките здравствени власти објавија дека само во последното деноноќие во земјата се потврдени 44 нови случаи на коронавирус. Најголем пораст на заболени има во Љубљана...
Вести Регион

Фронтекс испрати засилување на грчко – турската граница

Слободен печат
Дополнителни 100 експерти од 22 земји на ЕУ во рамки на операција за брза гранична интервенција ќе бидат испратени како засилување на грчко – турската...
Вести Регион

Намален бројот мигранти кои доаѓаат на грчките острови

Слободен печат
Грчкиот весник „Катимерини“ известува дека бројот на мигранти кои доаѓаат на грчките острови е намален, а во текот на вчерашниот ден пристигнал 61 бегалец. 24...
Вести Регион

Грција уапси пет лица кои ги прекршија превентивните мерки за коронавирусот

Слободен печат
Поради држење приватни часови и дополнителна настава за учениците, и покрај владините мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, во Грција се уапсени пет лица...