Категорија: Регион

Вести Регион Слајдер

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат
По протестот пред српскиот Парламент вечерва хаосот продолжи низ централните улици на Белград. Полицијата поради инцидентот употреби солзавец на неколку локации во градот. Демонстрантите фрлиле...
Вести Регион

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат
Светските агенции вечерва известуваат за протестите во Белград и Нови Сад, а американската АП посочува дека силите за јавна безбедност, полицијата, коњаницата и специјалните анти-терористички...
Вести Регион

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат
Српскиорт министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ вечерва на вонредна прес-конференција по повод протестите во Белград и други српски градови истакна дека протестите се обид...
Вести Регион

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат
Насилните протести во Белград имаат една цел, а тоа е државен удар и земјата мора да одговори на соодветен начин, изјави српскиот министер за одбрана...
Вести Регион

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат
Претседателот на српската Народна партија, Вук Јеремиќ, вечерва ја обвини владата дека на протестите испраќа хулигани за да прават нереди и да предизвикаат судири. „Испрати...
Вести Регион

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат
Грција денеска продолжи со убалжувањето на рестриктивните мерки воведени заради спречување на епидемијата на коронавирус. Купувачите во трговските центри повеќе не се обврзани да носат...
Вести Регион Слајдер

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција
Претседателот на Косово Хашим Тачи информира вечерва дека идниот понеделник, на 13 јули, ќе отпатува за Хаг, каде што е повикан од тамошното Специјално обвинителство,...
Вести Регион

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат
Припадниците на полицијата ја контролираат состојбата на неколку контролни пунктови во центарот на Белград, во поширокото подрачје околу српскиот Парламент, откако со „жива маса” ги ...
Вести Регион

Стефановиќ: Нема да дозволиме уништување на народниот имот

Слободен печат
Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ ги повика денеска сите во Србија да се воздржат од насилство и порача дека нема да се дозволи...
Вести Регион

Демонстрантите ги искршија прозорците на Градската куќа во Нови Сад (ВИДЕО)

Демонстрантите во Нови Сад вечерва со камења ги искршија прозорците на Градската куќа, а претходно ја искришја и влезната врата на зградата на РТ Војводина,...