12.8 C
Скопје

Категорија: Регион

Вести Регион

Жолт и портокалов метеоаларм во Србија поради многу силен ветер

МИА Агенција
Во делови од Белград, Банат и Поморавие е вклучен жолт и портокалов метеоаларм поради силен ветер, соопшти Републичкиот хидрометеоролошки завод во Србија. Иако е предвидено...
Вести Регион

Хрватска прислушувала словенечки функционери

Слободен печат
Словенечките медиуми денеска објавија дека Давор Франиќ, секретар и шеф на кабинетот на директорот на Безбедносно разузнавачката агенција на Хрватска – СОА, Даниел Маркиќ, стои...
Вести Регион

Од Сава во близина на Белград извлечено тело на вработен во српската влада

Слободен печат
Тело на машко лице е извлечено од реката Сава во близина на Остружница, кај Белград, пишува Курир.рс. Телото припаѓа на маж на 62-годишна возраст. Го...
Вести Регион

Петмина уапсени во Косово под сомнение за трговија со органи

Слободен печат
Пет лица од една приватна клиника во Косово се уапсени под сомнение дека извршиле незаконски трансплантации и тргувале со човечки органи, соопшти косовската полиција. Полицијата...
Вести Регион

Црногорска пратеничка бара оставка од сопругот

Слободен печат
Пратеничка во црногорскиот парламент на протестот во Подгорица потпиша „спогодба за иднината“ и со тоа индиректно побара оставка од сопругот  – врховен државен обвинител Ивица...
Вести Регион

Караџиќ нема да може да поднесе жалба за доживотната казна затвор

Слободен печат
Денеска е одбиено барањето на Радован Караџиќ да му биде дадена можност да поднесе жалба на должината на доживотната казна затвор, која му беше одредена...
Вести Регион

Момче и девојка од Србија жртви во сообраќајна несреќа во Германија

Слободен печат
Двајца државјани на Србија, Медина Бјелак (22) и Ален Кучевиќ, (24), се жртви во сообраќајна несреќа која пред неколку дена се случила во близина на...
Вести Регион

Осми протест на албанската опозиција

Слободен печат
По започнувањето на пленарната седница во Тирана, опозицијата го започнува осмиот протест против Премиерот на Албанија, Еди Рама и неговата влада. Главните барања се формирање...
Вести Регион

Хан: Договорот меѓу Белград и Приштина ќе има стотина страници

Слободен печат
Комесарот за преговори за членство во ЕУ, Јоханес Хан, очекува дијалогот помеѓу Белград и Приштина да излезе од ќор-сокак и да резултира со договор, кој,...
Вести Регион

Врховниот суд во Загреб правосилно го осуди Санадер на 4,5 години затвор

Слободен печат
Врховниот суд во Загреб денеска правосилно го осуди некогашниот премиер и претседател на Хрватска демократска заедница (ХДЗ), Иво Санадер на 4,5 години затвор поради кривично...