Регион- Page 130 of 389 - Слободен печат

Category : Регион

Вести Регион

Вучиќ: Косово не може да влезе во УНЕСКО

Слободен печат
Претседателот на Србија Алескандар Вучиќ изјави дека нема ниту простор ниту пак стравување дека Косово може да стане членка на УНЕСКО. Вучиќ потенцираше дека на...
Вести Регион

Татко се разделува од керка сѝ, за да одлежи казна затвор поради кражба на дрва

Слободен печат
Станува збор за Босанецот Фикрет Дедиќ, кој оди на отслужување шестмесечна казна затвор , зашто исекол три кубика дрва од државна шума. На социјалните мрежи...
Вести Регион

Затворени факултетите во Грција, судентите се противат на промените во Законот за образование

Слободен печат
По вчерашните состаноци, студентите од околу 25 факултети од цела Грција решија од денеска па се до 17 ноември просториите на факултетите да бидат под...
Вести Регион

Да се отфрлат предрасудите за малцинските заедници

Слободен печат
Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој се очекува да го добие мандатот за формирање на новата Влада на Косово, откако неговата партија победи...
Вести Регион

НЕВРЕМЕТО НА ЈАДРАНОТ НЕ ЈА ОДБЕГНА НИТУ АЛБАНИЈА: Огромни бранови и силен ветар направија хаос во Химара (ВИДЕО)

Слободен печат
Силното невреме проследено со ветрови го зафати и албанското крајрежје во Химара. Во видеото кое го објавува Топ Чанел се гледа како големите бранови навлегуваат...
Вести Регион

МИСТЕРИОЗНО ОТКРИТИЕ НА АРХЕОЛОЗИТЕ: Ископувањата ќе покажат дали во Косово имало античко село

Слободен печат
Во областа на косовскиот град Качаник, откриен е објект за кој се верува дека е стар стотици години. Жителите од оваа област не биле свесни...
Вести Регион

Циклон го потопи крајбрежјето во Словенија (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Словенечките крајбрежни градови Пиран, Изола и Копар синоќа се поплавени поради обилните дождови и комбинацијата на циклон, јужен ветер и полна Месечина, што предизвика исклучително...
Вести Регион

ШОКАНТЕН СЛУЧАЈ ВО БИХ: Надзорна камера сними човек како силува куче (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат
Шокантен случај го потресе градот Бихаќ во Босна и Херцеговина, каде во Министерството за внатрешни работи е пријавен случај на силување на куче, пренесе „Блиц“....
Вести Регион

Хоти: Со мини-Шенгенот се дефакторизира Косово, политички и економски

Слободен печат
Членот на Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти смета дека единствена земја која има интерес од создавањето на таканаречниот мини-Шенген, за што...
Вести Регион

Притворени две лица кои учествувале во четири терористички напади во грчката престолнина

Слободен печат
Мерка притвор им е одредена на двајцата уапсени во саботата во Атина од секторот за антитероризам на грчката полиција, обвинети за учество во терористичко –анархистичка...