Категорија: Регион

Вести Регион

За поливина час три земјотреси регистрирани во Турција

Слободен печат
Три умерени земјотреси се регистрирани доцна синоќа во Турција, во интервал од само половина час. Првиот потрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала...
Вести Регион

СО 14 АВТОБУСИ: Во касарната Блажуј префрлени 330 мигранти од кампот Вучјак

Слободен печат
Во касарната во Блажуј вечерва се смесети 330 мигранти, потврди Мирза Хаџибдиќ, портпаролот на Министерството за внатрешни работи на Кантонот Сараево во Босна и Херцеговина....
Вести Регион

Премрзнати мигранти пронајдени мртви на грчко-турската граница

Слободне печат
Шестмина мигранти починале од студ во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од четврток до недела, соопшти синоќа паталогот во болницата во Александропулос Палос...
Вести Регион

Затворски казни за 14 лица кои повикувале бугарски муслимани да се приклучат на ИД

Слободен печат
Суд во Бугарија осуди 14 лица на затворски казни поради организирање пропагандни активности за терористичката „Исламска држава” и пружале логистика на џихадисти. Лидерот на групата...
Вести Регион

Од кампот во Вучјак префрлени 350 мигранти близу Сараево

Слободен печат
Во Босна и Херцеговина, синоќа речиси 350 мигранти беа депортирани со автобус од кампот во Вучјак, кај Бихаќ до Ушивак близу Сараево. Тие таму ќе...
Вести Регион

Силен земјотрес ја погоди Грција, се тресеше и Турцијa

Слободен печат
Силен земјотрес од 5.4 степени е регистриран во Грција во 22 часот и 58 минути. Според податоците, земјотресот бил регистриан на островот Крит, Грција. По...
Вести Регион

Нападнати канцелариите на грчки весник: Приведени две лица

Слободен печат
Група од околу 25-30 лица попладнево се собрале пред канцелариите на грчкиот весник „Димократиа” во Атина и со спреј на ѕидовите напишале навредливи слогани против...
Вести Регион

Американски професор со порака до Харадинај: Не го лажи народот за визната либерализација

Слободен печат
Европската Унија веќе неколку пати повторува дека нема конкретен датум кога ќе се случи визната либерализација со Косово. Од друга страна, премиерот во должност, Рамуш...
Вести Регион

Србија отвори ново поглавје во пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат
На меѓувладина конференција во Брисел, Србија вечерва во пристапните преговори со Европската Унија го отвори поглавјето 4, што се однесува на слободата на движење на...
Вести Регион

ИСТРАЖУВАЊЕ: Термоелектраните на јаглен во Западен Балкан загадуваат шестпати повеќе од дозволеното

Слободен печат
Во најновиот извештај на истражувачката мрежа „ЦЕЕ Банквоч” (CEE Bankwatch) објавен денеска се наведува дека вкупните емисии на сулфур диоксид (СО2) од термоелектраните на јаглен...