Регион- Page 127 of 397 - Слободен печат

Категорија: Регион

Вести Регион

Скандал во хрватската војска: Пилоти со воен хеликоптер превезувале шверцер на оружје

Слободен печат
Тројца пилоти од Хрватското воено воздухопловство од воената база во Земуник се под истрага на цивилната и военат полиција, дознава дневникот на Нова ТВ, а...
Вести Регион

Меркел е подготвена да разговара за методологијата на преговорите со ЕУ

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата...
Вести Регион

НАТО ја прифаќа Програмата за реформи на БиХ што не го менува Акцискиот план за членство

Слободен печат
Амбасадорите на Квината во текот на разговорите со членовите на Претседателството на БиХ за Програмата за реформи во БиХ изјавија дека се консултирале со НАТО...
Вести Регион

УЛТИМАТУМ од ГРЦИЈА: Да се испразнат нелегално окупираните објекти од мигранти и азиланти

Слободен печат
Се повикуваат сите оние кои нелегално окупирале објекти, јавни или приватни, да ги испразнат, пишува на почетокот од соопштението – повик од Министерството за цивилна...
Вести Регион

Шпионската афера во Србија го принуди Вучиќ да закаже седница на Советот за национална безбедност

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за утре закажал седница на Советот за национална безбедност, дознава српски „Блиц“. Седницата е закажана поради објавувањето на снимката на...
Вести Регион

Србија не е стигната нуту до половина пат од процесот за ЕУ, смета Пленковиќ

Слободен печат
Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ,  и...
Вести Регион

Пленковиќ: ЕПП е семејство на заеднички вредности

Слободен печат
Во пресрет на денешниот почеток на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб, хрватскиот премиер Андреј Пленкови  порача дека ХДЗ има чест да го...
Вести Регион

Перо Антиќ и Саша Богдановиќ донираа за србите на Косово (ФОТО)

Донацијата за нов дом за најбројното, дванесетчлено семејство Савиќ од селото Коретиште, во близина на Гнилане, Косово, се одржа вчера во организација на хуманитарните организации...
Вести Регион

ВУЧИЌ СО ЈАСНА ПОРАКА ДО ФРАНЦУСКИОТ АМБАСАДОР: Одговорете ни што ќе биде со евроинтеграциите на Србија

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ на денешната средба со францускиот амбасадор во Белград, Жан Лиј Фалкони имаше разговори околу „идната политика за прошурување на Европската Унија,...
Вести Регион

БИА: Снимката со рускиот шпион и српскиот функционер е АВТЕНТИЧНА

Слободен печат
Безбедносно информативната агенција (БИА) ја потврди автентичноста на снимката на која се наоѓа рускиот припадник на воено разузнавачката служба Георгиј Клебан, кој дава пари на...