Регион- Page 124 of 434 - Слободен печат

Категорија: Регион

Вести Регион

Јеремиќ: На пролет во Србија ќе има лажни избори, а вистинските ќе бидат во зима

Слободен печат
Претседателот на Народната партија (НС) и претседавач на опозициската коалиција Сојуз за Србија (СзС), Вук Јеремиќ, изјави дека 2020 година ќе биде клучна и ако...
Вести Регион

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

Слободен печат
На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот...
Вести Регион

Србија: Од загаден воздух годишно умираат 3.600 луѓе

Слободен печат
Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација за Србија, Маријан Ивануша рече дека годишно умираат 3.600 луѓе како резултат на ефектите од загадувањето на воздухот...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Дали Србија навистина е трета по број на тенкови во Европа?

Слободен печат
Колку тенкови има Србија е воена тајна, но судејќи според мапата што кружи на социјалните мрежи, Србија по Русија и Грција има најмногу тенкови во...
Вести Регион

Тегелтија: ЕУ нема да успее да ги задржи мигрантите во БиХ

Слободен печат
Претседавачот со Советот на министри на БиХ, Зоран Тегелтија, објави дека ќе се изготви план со новиот министер за безбедност за решавање на мигрантската криза...
Вести Регион

Градоначалникот на Нови Сад денеска ќе поднесе кривична пријава против Вучиќ и неговиот брат

Слободен печат
Аферата што изминатите денови се поврзуваше со српските лидери ќе добие сосема нова димензија денеска со кривична пријава против претседателот на државата Александар Вучиќ и...
Вести Регион

Курти зборува за нови избори, иако тоа не му е цел

Слободен печат
Претседател за Самоопределување и кандидат за партија за премиер на Косово, Албин Курти, рече дека доколку не се постигне договор за коалиција со Демократскиот сојуз...
Вести Регион

Моника Круемади го обвини Рама дека тој е виновен за жртвите, а не земјотресот

Слободен печат
Претседателката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, гостувајќи во емисијата „Оваа недела” на телевизијата “Њуз 24”...
Вести Регион

Се коцка секој трет ученик од прва година средно во Србија

Слободен печат
Секој трет ученик во прва година средно образование во Србија се коцка, покажува истражувањето на Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут”. Во текот...
Вести Регион

Србија во вторник отвара уште едно поглавје во преговорите со ЕУ

МИА
ЕУ одлучи во вторник да отвори уште едно поглавје во преговорите за пристапување на Србија во Унијата – за слободно движење на капиталот, неопходно за...