Категорија: Регион

Вести Регион

Западен Балкан бара изземање на одлуката за рестрикција на извоз на медицинска опрема од ЕУ

Слободен печат
Претседателите на парламентите оц Западен Балкан упатија апел за помош во борбата против пандемијата на COVID– 19 до претседателот на ЕП Давид Сасоли и до претседателката...
Вести Регион

Курти за гласањето на недоверба на неговата влада: Тоа беше порака од Гренел

Слободен печат
Премиерот на Косово во должност, Албин Курти реагираше прв пат по гласањето на недоверба на неговата влада доцна синоќа. Курти пишува дека падот на неговата...
Вести Регион

Втора жртва од коронавирусот во Хрватска

Слободен печат
Mаж на возраст од 74 години кој имал хронични болести е втората жртва на коронавирусот во Хрватска, јави дописниот на МИА. Човекот веќе неколку денови...
Вести Регион

Судењата во Србија ќе се вршат преку Скајп

Слободен печат
Српското Mинистерство за правда испрати допис до судовите кои ќе ги водат постапките против лицата кои ја нарушиле мерката самоизолација, овие судења да ги организираат...
Вести Регион

Пецас: Ситуацијата со коронавирусот во земјата е во рамките на почетното сценарио

Слободен печат
Тесно ги следиме случувањата со коронавирусот, а во овој момент, во позиција сме да кажеме дека процените и за случаите, а за оптовареноста на здравствениот...
Вести Регион

Пицула: Важно е ЕУ да им помогне на земјите од Западен Балкан

Слободен печат
Известувачот на Европскиот Парламент за Западен Балкан, Тонино Пицула, нагласи дека во ситуација на глобална криза предизвикана од новиот коронавирус, важно е Европска Унија да...
Вести Регион

Мустафа: Нема да ги повлекувам министрите на ЛДК додека трае пандемијата

Слободен печат
Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Иса Мустафа, по синоќешното разрешување на вицепремиерот од редовите на неговата партија Авдулах Хоти од страна на вршителот на...
Вести Регион

Стајкурас: Моменталната слика е дека рецесијата во Грција ќе биде поблага од другите европски земји

Слободен печат
Моменталната слика е дека рецесијата во Грција, поради коронависрусот ќе биде поблага од другите европски земји и ќе се движи меѓу еден и три отсто,...
Вести Регион

Девет помали земјотреси регистрирани изминативе 24 часа во Загреб

Слободен печат
Хрватската Сеизмолошката опсерваторија која го следи подрачјето на Загреб изминативе 24 часа регистрирала девет помали земјотреси со јачина од околу 1 до 3 степени. Од...