Категорија: Регион

Вести Регион

Рама излезе на улиците на Тирана да ги разубеди пензионерите да се вратат дома

Слободен печат
По секојдневните апели до граѓаните, особено кон повозрасните, да седат дома, албанскиот премиер Еди Рама попладнево прошета по неколку улици и пазари во Тирана за...
Вести Регион

94 милиони евра за Србија пренаменети од ИПА фондовите

Слободен печат
Европската унија и одобри на Србија околу 94 милиони евра непотрошени средства од тековните проекти и Инструментот за претпристапна помош да ги искористат за спречување и...
Вести Регион

Во Словенија епидемијата со корона вирусот може да заврши кон крајот на април

Слободен печат
Во Словенија е направена анализа и симулација која покажува дека епидемијата со коронавирусот во земјата може да заврши до крајот на април. Симулацијата ја направи...
Вести Регион

Курти: Тачи бараше да склучиме договор со Вашингтон и да ја „тргнеме од врат“ еднаш и засекогаш Србија

Слободен печат
Косовскиот премиер Албин Курти во своето обраќање на собраниската седница на која се расправа за доверба на неговиот кабинет, изјави дека вистинската намера за смена...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ: Белград е најголемото жариште на коронавирус во Србија

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ говорејќи за ширењето на коронавирусот, изјави дека очекува од денеска да почне да се зголемува бројот на заразени лица, меѓу другото...
Вести Регион

ХИНА бара помош за оштетениот објект од земјотресот

Слободен печат
– Зградата на хрватската новинска агенција ХИНА претрпе големи оштетувања по силниот земјотрес кој го погоди Загреб на 22 март, поради што Европската асоцијација на...
Вести Регион

Србија во транспортот има загуби од 120 милиони евра, до крај на годината 600 милиони

Слободен печат
Поради епидемијата на коронавирусот загубите во транспортот во Србија засега се проценуваат на 120 милиони евра, изјави српската министерка за транспорт и сообраќај Зорана Михајловиќ....
Вести Регион

Собранието во Косово гласа доверба на новата Влада на Курти

Слободен печат
Започна вонредната седницата на косовското Собрание на која пратениците треба да гласаат за доверба на Владата на Курти. Барањето да гласање доверба е на иницијатива...
Вести Регион

Бројот на заразени со коронавирус во Словенија се искачи на 528 лица

Слободен печат
Бројот на заразени со коронавирусот во Словенија се зголеми на 528 лица, што е за 50 повеќе од вчера, покажуваат податоците на Националниот институт за...
Вести Регион

Бројката на заразени лица од коронавирусот во Албанија се искачи на 146

Слободен печат
Зголемен е бројот на заразени лица од вирусот Ковид-19 во Албанија. Според министерството за здравство во последните 24 часа регистрирани се нови 23 случаи. Со...