Категорија: Регион

Вести Регион

Дачиќ: Ако не го признаеме Косово ќе избие војна

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска дека претходно предложил поделба како можно решение за косовското прашање, но додаде дека за сето...
Вести Регион

Грците загрижени од провокациите на Турција

Слободен печат
Последните случувања, изјави и зголемени провокации од Турција предизвикуваат загриженост кај 61 отсто од Грците, според последното истражување на јавното мислење спроведено од агенцијата „Pulse”...
Вести Регион

ЕУ ќе вложи повеќе од 80 милиони евра за подобрување на воздухот во Косово

Слободен печат
Европска Унија ќе вложи повеќе 80 милиони евра за подобрување на квалитетот на воздухот во Косово. Приштина се гуши од загадувањето на електраната на јаглен,...
Вести Регион

Ердоган е подготвен да одговори на евентуалните американски санкции за Турција

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Анкара ќе одговори на евентуални американски санкции поради набавката на руски одбранбен систем, како и поради гасоводот...
Вести Регион

Вучиќ: „Малиот шенген“ не е политички сојуз, нека се приклучат и другите земји

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ пред посетата на Тирана рече дека е задоволен што неговиот колега од Црна Гора ќе земе учество на средбата на...
Вести Регион

Борците на Исламска држава кои се вратија во БиХ јавно повикувале на масовни убиства и тероризам (ВИДЕО)

Слободен печат
Осомничените терористи кои вчера беа депортирани во Босна и Херцеговина зад себе имаат серија на пропагандни снимки за Исламска држава, преку кои им се закануваат...
Вести Регион

Курти: Договорот за коалиција со Демократскиот сојуз е потребен за граѓаните

Слободен печат
Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кој се очекува да биде нов премиер на Косово откако неговата партија победи на октомвриските парламентарни избори, смета...
Вести Регион

Рама: Приштина губи што не учествува на состанокот за инцијативата која сите ја поддржвуаат

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама денеска оцени дека со тоа што Приштина одбива да учествува во регионалната иницијатива, тн. „мал Шенген” што се одржува денеска и...
Вести Регион

Тачи нема да оди во Тирана бидејќи Србија не го признава Косово

Слободен печат
Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска повторно истакна дека нема да учествува на средбата во Тирана, бидејќи Србија не ја признава независноста на Косово. Тој на...
Вести Регион

Лукач: Не верувам дека радикалите кои отпатуваа во Сирија сега ќе промовираат мир и соживот во БиХ

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи на Република Српска, Драган Лукач рече дека најголемата безбедносна закана во моментот е заканата од тероризам и дека повратниците од странските...