-6.1 C
Скопје

Категорија: Регион

Вести Регион

Бебе од тројца родители родено во Грција

МИА Агенција
Машко дете тешко 2,9 килограми е родено во Грција, кои во суштина има тројца родители. Бебето и мајката, која досега имала четири неуспешни ин витро...
Вести Регион

Филмски грабеж во Албанија

Слободен печат
Група разбојници влегоа со возило на аеродромот во Тирана кога патнички авион на „Австрија ерлајнс“ се подготвуваше да полета за Виена и украдоа голема сума...
Вести Регион

Белград: Дванаесетгодишник скокнал од седми кат, причината банална!

Слободен печат
Дванаесетгодишниот Василије Р. извршил самоубиство синоќа половина часа по полноќ, кога скокнал од седмиот кат на зградата во која живее, во Нов Белград, пишува „Телеграф.рс“....
Вести Регион

Херој од Босна разрешил крвава дама во Чикаго спасувајќи десетици животи

Слободен печат
На оддалеченост од околу 65 метри, член на полицијата од Чикаго, Елвис Турчиновиќ,  упатил неколку куршуми од пушка и на тој начин ставил крај на...
Вести Регион Свет

Анкара и Москва одлучни за прочистување на терористичките закани во Сирија

Слободен печат
Елиминирање на терористичките закани во Сирија, зајакнување на билатералните односи, испораката на системот С-400 и нуклеарната централа „Аккују“ беа главните теми на заедничката прес-конференцијата на...
Вести Регион

Терористичките организации главна тема на консултативниот комитет Турција-ЕУ

Слободен печат
Во отворањето на 38. Заеднички консултативен комитет Турција – ЕУ, што се одржa во Брисел Претставникот на Турција во ЕУ и заменик министер за надворешни...
Вести Регион

Хорор на Родос: На три различни плажи пронајдени мртви мажи

Слободен печат
Во рок од 24 часа на грчкиот остров Родос на три одвоени плажи се пронајдени тројца мртви мажи. Првото тело е пронајдено на плажа меѓу...
Вести Регион

Тачи распишува избори во северот на Косово

Слободен печат
Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи, по долгите консултации со политичтике партии од Косово и „Централната изборна комисија“ на Косово, одлучи за распишување на вонредни...
Вести Регион

Вуцис: Владата не ги објасни доволно позитивните аспекти на Договорот од Преспа

МИА Агенција
Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис во интервју за грчкиот весник „Documento” врши самокритика во однос на Договорот од Преспа и како актуелната грчка Влада,...
Вести Регион

Брисел ги обвинува Србија и Косово за меѓусебно провоцирање

Слободен печат
Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, одговори на жалбите на вицепремиерот на Косово, Енвер Хоџај и министерката за евроинтеграции, Дурата Хоџа, по проблемите што се појавија...