Категорија: Регион

Вести Регион

Анкета: Словенците сметаат дека се подобрува ситуацијата со епидемијата

МИА Агенција
Според анкетата што ја објави Словенечката информативна агенција (СТА), 70 отсто од граѓаните сметаат дека се подобрува ситуацијата со епидемијата на коронавирусот во земјата. Како...
Вести Регион

„Грција од дома” – кампања на Министерството за туризам на Грција (ВИДЕО)

МИА Агенција
Гледам, патувам, учам се главните компоненти на платформата „Грција од дома” (Greece from home) за зајакнување на сликата на Грција во странство, иницирана од Министерството...
Вести Регион

Во изолација повеќе од 700 мигранти затекнати во БиХ

Слободен печат
Голем број нелегални мигранти, затекнати во Босна и Херцеговина, се со одредена мерка за задолжителна изолација поради можна зараза со новиот коронавирус, објавија локалните медиуми...
Вести Регион

Пецас: За Велигден сите дома, да го „испечеме на ражен” коронавирусот

МИА Агенција
Наместо традиционалното печење јагне на ражен, портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас ги повика граѓаните, оваа година, за Велигден да останат дома и да „го...
Вести Регион

Нови 111 случаи на коронавирус во Србија, починаа три лица

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во Србија од тестирани 637 лица потврдени се уште 111 нови случаи на заразени со коронавирусот, со што вкупниот број на...
Вести Регион

Вархељ: ЕУ и Западен Балкан заедно во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељ изјави дека сите партнери на ЕУ од Западен Балкан го потврдиле нивното учество во Договорот за заеднички набавки кои се...
Вести Регион

Учителки од Хрватска се збунија на ТВ и ја насмејаа цела јавност (ВИДЕО)

Слободен печат
Проблемот што ги снајде водителката и учителката кои се намачија да решат тест за меморија, го видоа сите, откако снимка од телевизиската настава која се...
Вести Регион

Нови 18 случаи на коронавирус во Албанија

Слободен печат
Во Албанија се регистрирани 18 новозаразени со коронавирус, со што вкупната бројка се зголеми на 277 лица. – Во последните 24 часа се тестирани 96...
Вести Регион Слајдер

Ослободена новинарката која ја критикуваше состојбата на Клиничкиот центар Војводина

Слободен печат
Новинарката на Нова.рс, Ана Лалиќ, која синоќа беше приведена откако објави текст со критика за лошата состојбата во Клиничкиот центар Војводина (КЦВ) во Нови Сад,...
Вести Регион

Уапсена новинарка во Нови Сад заради „ширење паника“

Слободен печат
Полицијата во Нови Сад вчера ја уапсила новинарката на порталот Нова.рс, Ана Лалиќ, заради текстот „КЦ Војводина пред колапс: Без заштита за медицинските сестри“, пренесува...