Категорија: Регион

Вести Регион

Во Грција забраната за движење продолжена до 27-ми април

Слободен печат
Привременото ограничување на движењето на граѓаните во Грција што стапи во сила на 23 март, денеска е продолжено до 27 април 2020 година. Ова денеска...
Вести Регион

Курц: Да дадеме се од себе Австрија да избегне ситуација како што се случи во многу европски земји

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска повторно ги повика граѓаните да ја издржат сегашната состојба и да ги почитуваат ограничувањата за слобода на движење воведени поради...
Вести Регион

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

Слободен печат
Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и...
Вести Регион Слајдер

Во Србија вкупно 44 починати и 1.624 заразени лица од коронавирус

Слободен печат
Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се пет нови смртни случаи со што вкупниот број на починати се искачи на 44 лица, изјави на...
Вести Регион

Во Албанија регистрирани нови 29 случаи со Ковид-19, вкупно заразени 333 лица

Слободен печат
Во Албанија се зголемува бројот на заразени со Ковид-19, но и на излекуваните и починати лица. – Во последните 24 часа тестирани се 216 сомнителни...
Вести Регион Слајдер

Борисов: Нема да станам доктор Менгеле за да го задоволам Радев

Слободен печат
СЗО даде јасна и категорична изјава. Гледајте телевизија, гледајте трагедии во други земји. Мерките не треба да бидат послаби, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов. –...
Вести Регион

Словенечки инфектолог: Со строгите мерки во Европа се спасени 60.000 животи

Слободен печат
Социјалното дистанцирање и зголемувањето на капацитетот на болниците е единственото нешто што може во овој момент да го направиме во борбата против коронавирусот, смета словенечкиот...
Вести Регион

Се стабилизира бројот на новозаразени со коронавирусот во Словенија

Слободен печат
Според податоците на Националниот институт за јавно здравје во Словенија се потврдени 43 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од...
Вести Регион Слајдер

Предраг Кон: Не можеме да следиме кој од кого се заразил, Србија не ја држи ситуацијата во свои раце

Слободен печат
Епидемиологот и член на српскиот владин кризен штаб, д-р Предраг Кон, оцени денеска дека оваа и следната недела во Србија се очекува да кулминира епидемијата...
Вести Регион

Русија испраќа уште шест авиони помош во медицинска опрема за Србија

Слободен печат
На белградскиот воен аеродром ,,Батајница”, денеска се очекува да пристигнат уште шест воени авиони на Руската федерација, со медицинска опрема за борбата со епидемијата предизвикана...