Категорија: Регион

Вести Регион

Неколку грчки медиуми ги вратија финансиските средства добиени од Владата за кампањата „Остануваме дома”

МИА Агенција
Медиумската групацијата „Алтер его” на грчкиот бизнисмен Вангелис Маринакис, како и неколку регионални информативни портали, соопштија дека ги враќаат финансиските средства добиени од грчката Влада...
Вести Регион

Приведен секретарот на бугарскиот претседател Радев

Слободен печат
Пламен Узунов, секретар за правни и антикорупциски прашања на бугарскиот претседател Румен Радев, денеска е приведен во рамките на истрагата за тргување со влијание. Претходно,...
Вести Регион Слајдер

Во Белград нема да биде воведен полициски час, но ќе бидат забранети собири

Слободен печат
Српската премиерка Ана Брнабиќ, по денешната седница на кризниот штаб, соопшти дека разговарале за враќање на некои од рестриктивните мерки кои беа во сила во...
Вести Регион

Хоти тврди дека може да прогласи вонредна состојба, а Османи смета дека тоа право го има само претседателот

Слободен печат
Косовскиот премиер Авдулах Хоти изјави дека воопшто нема да се двоуми да побара воведување вонредна состојба поради пандемијата на Ковид-19, доколку тоа го побараат Министерството...
Вести Регион

ЕУ: Случувањата во Србија не се пречка за дијалогот со Косово

Слободен печат
Европската комисија потврди дека новата рунда од дијалогот помеѓу Белград и Приштина планирана за недела останува закажана од европска страна, и покрај протестите во Белград,...
Вести Регион Слајдер

Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Слободен печат
Бугарија од утре повторно ќе ја ограничи работата на баровите и дискотеките поради последното ширење на коронавирусот и тие ќе можат да примаат гости само...
Вести Регион

„Да не го давиме Белград“: Режимот се обиде да манипулира со гневот на демонстрантите со вметнување на провокатори

Слободен печат
Иницијативата „Да не го давиме Белград” оцени дека синоќешните настани во Белград биле „добро режирана претстава на режимот со цел луѓето да се вовлечат во...
Вести Регион

Српската полиција брутално претепува демонстрант, а потоа го преместуваат за да пројдат со возилата (ВИДЕО)

Слободен печат
Во вчерашните немири во Белград, како и во останатите градови во Србија беа забележани брутални судири на полицијата со демонстрантите. Демонстранти фрлаа камења и други...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ: Ќе го сочуваме мирот за нашата држава – Вулин: Ова е обид за државен удар и предизвикување граѓанска војна

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, им порача на граѓаните дека државата ќе може да „го заштити мирот и стабилноста и покрај криминалните, хулиганите, насилните напади”...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Андоновиќ: Екстремни левичари и десничари, странски служби или самиот Вучиќ- кој стои зад хаосот во Белград? (ВИДЕО)

Слободен печат
Деветнаесет повредени полицајци и 17 повредени демонстранти е билансот од синоќешниот втор ден на насилни протести и судири на полицијата и демонстрантите на улиците во...