Категорија: Свет

Вести Свет

Во 2019 година безбедносните служби шпионирале 22.210 лица во Франција

МИА Агенција
Четвртиот годишен извештај на Националната комисија за контрола на информатичките технологии (ЦНТЦТР), надлежен за делумно потврдување на законитоста на дејноста на француските служби, документ од...
Вести Свет

Експлодираше фабрика за хемикалии во Индија: 8 загинати, 174 се повредени

Слободен печат
Најмалку осум работници загинаа, а 74 се повредени откако денеска експлозија предизвика голем пожар во фабрика за хемикалии во Западна Индија, соопштија тамошните власти. Околу...
Вести Свет

Црногорски мафијаш изрешетан на улица во Шпанија (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат
Црногорецот Милош Перуничиќ, близок до Алан Кожар, ликвидиран е на 100 метри од куќата во која живеел во Марбела, откако пред 8 месеци излегол од...
Вести Свет

Пентагон распореди 1.600 американски војници во околината на Вашингтон

Слободен печат
Околу 1.600 американски војници се распоредени во околината на  Вашингтон и се наоѓаат во состојба на „зголемена готовност”, соопшти денеска Пентагон, во очекување на нови...
Вести Свет

Што позајми Илон Маск од Русите за да им создаде моќно летало на Американците

Слободен печат
Илон Маски и неговиот „СпејсИкс“ го презедоа од Русите концептот кој предвидува раздвојување на испораката на луѓе и товар, пишува германскиот „Тагесшпигел“. Како што се...
Вести Свет

Социјалните мрежи преплавени со сцени од полициска бруталност, ниту децата не се поштедени (ВИДЕО)

Слободен печат
Полициската бруталност предизвика смрт на невооружениот Афромариканец, Џорџ Флојд, што резултираше со драматични протести ширум САД и Европа среде невидена здравствена криза. Наместо уште една...
Вести Свет

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат
Според последните податоци, во светот до сега има 6.511,213 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 384.462, а оздравеле 3.099,058 луѓе. – Од последниот...
Вести Свет

Трамп: Здравиот разум налага да се повика Путин на Самитот на Г7

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека здравиот разум налага дека рускиот претседател Владимир Путин треба да биде поканет на Самитот на Групата седум индустриски...
Вести Свет Слајдер

Критичарите со жестоки напади врз Трамп: Америка не е борбено поле, нашите сограѓани не се непријатели (ВИДЕО)

Слободен печат
Американскиот министер за одбрана Марк Еспер го потреби изразот “места на борба“ за ги означи местата каде се одржуваат протести поради убиството на Афроамериканецот Џорџ...
Вести Свет

Осум минути се слушаше само дишење: Aмериканска детска телевизија ги поддржа протестите на необичен начин (ВИДЕО / АУДИО)

Слободен печат
Протестите во САД ги поддржа и американската детска телевизиска станица „Никелодијан“, со порака која е необична за најмладите, па така децата имаа можност да слушаат...