Категорија: Свет

Вести Свет

Палестинците бараат прекин на забраната за извоз наметната од Израел

МИА Агенција
Палестинските власти почнаа преговори за укинување на забраната за извоз на палестински производи, која е наметната од Израел. Во соопштението се наведува дека палестинските власти...
Вести Свет

Седум лица се повредени при слетување на авион во Русија

Слободен печат
Седум лица се повредени денеска кога авион „Ан-2″ удри во земја за време на слетување во Магадан, на рускиот далечен исток, изјави портпарол на руското...
Вести Свет

Американски шпионски авион повторно ја надлетуваше Северна Кореја

Слободен печат
Авион на САД денеска повторно го надлетуваше Корејскиот Полуостров, на мисија за надзор на Северна Кореја. Американскиот воен авион РЦ-135В бил забележан на небото над...
Вести Свет Слајдер

ВЕРИЖЕН СУДИР НА 200 ВОЗИЛА ВО КАНАДА: Две лица загинаа, а 90 се повредени (ВИДЕО)

Слободен печат
Две лица загинаа, а 90 се повредени во вчерашниот верижен судир на околу 200 возила во реонот на градот Ла Прери, јужно од Монтреал, соопшти...
Вести Свет

Запленети пет тони кокаин во Панама

Слободен печат
Полицијата во Панама заплени пет тони кокаин шверцуван во полуподморница и уапси четворица Колумбијци, соопштија денеска властите во Панама. Службата за поморско воздухопловство не прецизираше...
Вести Свет

Започната истрага против десничарски политичари во Германија кои делеле расистички боенки

Слободен печат
Германската полиција почна истрага против десничарски политичари кои делеле боенки со расистичка содржина. На нив се нацртани вооружени мажи под турско знаме и жени со...
Вести Свет

Од коронавирусот досега починаа 2.126 лица, a заразени се 75.600

Слободен печат
Од коронавирус досега починаа 2.126 лица, заразени се 75.600, а во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, во која првпат се појави вирусот, заболени...
Вести Свет

Њујорк Тајмс: Трамп ќе го именува Гренел за директор на Национална разузнавачка служба

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да го именува американскиот амбасадор во Германија Ричард Гренел за в.д. директор на Национална разузнавачка служба, јави Њујорк Тајмс,...
Вести Свет

Нови 31 заболени лица од коронавирус во Јужна Кореја

Слободен печат
Јужна Кореја соопшти за 31 нов случај на коронавирус (Ковид-19), со што вкупниот број заразени е 82. Триесет случаи се пријавени во градот Даегу, 300...
Вести Свет Слајдер

Би-Би-Си: Трамп понудил да го помилува Асанж, но под еден УСЛОВ

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп понудил да го помилува Џулијан Асанж доколку рече дека Русија не била вклучена во истекувањето на е-пошта за време на претседателските...