Категорија: Свет

Вести Ви Препорачуваме Свет

Претседателот на Уганда покажа како се прават склекови во домашни услови и порача: Останете дома и вежбајте (ВИДЕО)

Слободен печат
Додека земјите ширум светот се борат да ги задржат граѓаните во нивните домови и така да го запрат ширењето на коронавирусот, претседателот на Уганда Јовери...
Вести Свет

Шведскиот премиер отворено призна: Не се подготвивме доволно добро за пандемијата

Слободен печат
Премиерот на Шведска, Стефан Лофвен денеска призна дека таа земја, во која се регистрирани 870 смртни случаи од коронавирусот, адекватно не била подготвена за пандемијата...
Вести Свет

Штајнмаер: Германското општество е пред крстопат поради коронавирусот

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот ја доведе Германија до крстопат што ќе утврди дали земјата ќе се движи во насока на страв или ќе стане „попромислено и...
Вести Свет

Во Франција за 24 часа 353 смртни случаи

МИА Агенција
 Според здравствениот билтен на француските здравствени власти во последните 24 часа се регистрирани нови 353 смртни случаи, јави дописникот на МИА. Од почетокот на епидемијата...
Вести Свет

Гутереш со апел до верските лидери да учествуват во борбата против коронавирусот

МИА Агенција
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска апелираше до верските водачи од сите вери да работат за мир низ целиот свет и да се фокусираат...
Вести Свет

САД има повеќе починати од Италија, во Велика Британија 917 жртви на коронавирусот, меѓу нив и дете

Слободен печат
Над 2000 починати од новиот коронавирус забележани се изминативе 24 часа во САД, а според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс, ова е најголем број на...
Вести Свет Слајдер

Еве колку изнесува вкупниот СВЕТСКИ ДОЛГ и како ќе влијае на опоравувањето после пандемијата

Слободен печат
Долгот на целиот свет на крајот на минатата година достигна износ од 255 билиони долари, што е  322 отсто од светскиот БДП, а новите податоци...
Вести Свет

САД ќе испрати „голема пратка помош” за Италија за пораз на коронавирусот

Слободен печат
Претседателот на САД, Доналд Трамп нареди испраќање „голем пакет помош” за Италија, држава сериозно погодена од пандемијата на коронавирусот, се вели во денешното соопштение на...
Вести Свет

Во Италија повторно зголемен бројот на заразени и починати

Слободен печат
Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во еден ден во Италија повторно се зголеми – во изминатите 24 часа има 619 нови смртни случаи,...
Вести Свет

Мерките на ограничување се продолжени до 3 мај во Монако

МИА Агенција
 Мерките на ограничување кои се на сила од пред три седмици во Монако се продолжени до 3 мај, ова како дел од борбата против епидемијата...