Категорија: Свет

Вести Свет

СЗО: Дури 93 отсто од заразените со коронавирусот се од четири земји (ВИДЕО)

Слободен печат
Дури 93 отсто од вкупно заболените од коронавирусот во светот се од четири држави, соопшти денеска Светската здравствена организација, со проценка дека мнозинството од пациентите...
Вести Свет Слајдер

Европската комисија се мобилизира во борбата против коронавирусот

МИА Агенција
Пред видео самитот на шефовите на држави и влади на ЕУ што се одржува попладнево во Брисел и на кој еднинствена точка е борбата против...
Вести Свет

Вкупно 267 заболени со коронавирус во Белгија, надлежните воведоа нови мерки

МИА Агенција
Во Белгија денеска се регистрирани 28 нови случаи на лица заразени од коронавирусот. Со тоа вкупната бројка на заболени достигна 267. Националниот совет за безбедност...
Вести Свет

Шефот на кабинетот на Макрон ќе биде тестиран за коронавирус

Слободен печат
Шефот на кабинетот на Емануел Макрон, Патрик Строзда, ќе биде тестиран за коронавирус во вторник или среда, откако беше во контакт со заразено лице минатата...
Вести Свет

За номинација на демократски претседателски кандидат се гласа во шест американски сојузни држави 

Слободен печат
Во САД денеска се гласа во шест сојузни држави за уште едни примарни избори за номинација на претседателски кандидат од Демократската партија. Вниманието на јавноста...
Вести Свет

Болсонаро: Заканата од коронавирусот се преценува

Слободен печат
Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој се наоѓа во посета на Флорида, денеска оцени дека заканата од новиот коронавирус не е многу голема и се обиде...
Вести Свет

Меркел: Неопходен е прекин на огнот во Либија

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел имаше средба со командантот на Либиската народна армија, генерал Калиф Хафтар, со кого разговараше за конфликтот во Либија, соопшти германската Влада....
Вести Свет

Судот одби да го одложи судењето на Нетанјаху

Слободен печат
Окружниот суд во Ерусалим го отфрли денеска барањето на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да му се одложи почетокот на судењето за корупција, нагласувајќи дека тоа...
Вести Свет

Путин ја поддржа идејата за изменување и дополнување на рускиот Устав за да остане на власт

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека го поддржува предложениот уставен амандман што ќе му овозможи да се кандидира на претседателските избори и да остане...
Вести Свет

Ердоган: САД го ублажија ставот, бараат да не се активира Ѕ-400

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека САД го ублажиле својот став околу прашањето за можноста за продажба на американските одбранбени системи „Патриот”. Тој...