Категорија: Свет

Вести Свет

Кина ќе ги дезинфицира парите за кои постои сомнеж дека биле во контакт со заразени од коронавирус

Слободен печат
Кина планира да ги дезинфицира парите за кои постои сомнеж дека биле во контакт со заразени лица од новиот коронавирус. УВ зраците и загревањето би...
Вести Свет Слајдер

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот: Во Словенија за само два часа 10 новозаразени

Слободен печат
Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 121.757 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 4.389, а оздравеле 66.988. – Чешкиот премиер...
Вести Свет

Харви Вајнстин осуден на 23 години затвор за силување

Слободен печат
Посрамениот холивудски продуцент Харви Вајнстин е осуден на 23 години затвор за силување и сексуален напад, пишува Би-Би-Си. Вајнстин беше прогласен за виновен на судењето...
Вести Свет

Од новиот коронавирус во Иран починаа вкупно 354 лица

МИА Агенција
Во последните 24 часа во Иран починале 63 луѓе од новиот коронавирус, со што бројот на починати се искачи на 354. Иранското Министерство за здравство...
Вести Свет

103 годишна жена од Кина го победи корона вирусот

Слободен печат
Највозрасната личност која се опоравила од Ковид-19 е 103-годишна жена од Кина. Жанг Гуангфен ја победи болеста откако шест дена беше во болница во Вухан,...
Вести Свет

Француско НВО ја осудува „нетранспарентноста” на властите во однос на одржувањето јавен ред

МИА Агенција
Нетранспарентност за опасноста на оружјето, бројот на повредени или правните последици: здружението Акција на христијаните за укинување на тортурата (Акат) во својот извештај го осуди ...
Вести Свет

Администрацијата разгледува поместување на крајнот рок за даночни пријави за граѓаните на САД

МИА Агенција
Во Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп размилуваат за поместување на рокот до кога Американците можат да пријават данок, како една од мерките за намалување...
Вести Свет

Италија од младите бара поодговорно однесување во однос на Ковид-19

МИА Агенција
Италијанската Цивилна заштита ја соопшти структурата на заразените од Ковид-19 во таа земја и испрати посебно предупредување до младите. Новиот коронавирус во Италија најмногу ги...
Вести Свет

Њујорк прогласи зона под карантин

Слободен печат
Властите во Њујорк ја прогласија првата зона ставена под карантин од коронавирус во САД, се работи за територија со радиус од еден и пол километар...
Вести Свет

Францускиот Парламент предлага закон за подобро надгледување на терористите кои излегуваат од затвор

Слободен печат
Комисијата за закони при француското собрание  разгледува нацрт-закон за утврдување на безбедносни мерки за терористи, со цел да се понудат алатки способни да се спречи...