Категорија: Свет

Вести Свет

Гутереш: Пандемијата на коронавирусот се заканува на меѓународниот мир и безбедност

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги предупреди членките на Советот за безбедност на Светската организација дека пандемијата на коронавирусот се заканува на меѓународниот мир...
Вести Свет

САД има повеќе од 90.000 членови на екипажи заробени на крузери

Слободен печат
Повеќе од 100 крузери и 90.000 членови на екипажи се заробени на море во или во близина на американските води и пристаништа, јави Еј-Би-Си повикувајќи...
Вести Свет

Еуроњуз: Нема сигурен лек за лекување на Ковид-19

Слободен печат
Нема сигурен лек за лекување на заболените од Ковид-19, но научниците интензивно трагаат по соодветен третман, пренесува порталот Еуроњуз. Докторот Дидие Раул од Универзитетскиот медицински...
Вести Свет

Над 450 илјади заразени, 16.111 починати лица од Ковид-19 во САД

Слободен печат
САД се приближуваат до бројот – половина милион заразени со коронавирусот. Според референтните податоци од страницата на универзитетот „Џонс Хопкинс” во Вашингтон, во САД има...
Вести Свет

Чешка и Литванија ќе одржат избори во октомври

МИА Агенција
Чешка и Литванија денеска закажаа избори за октомври и покрај неизвесноста во врска со пандемијата на коронавирусот. Чешкиот претседател Милош Заман рече дека регионалните и...
Вести Свет Слајдер

Американци направија коронабункер, подготвени се дури и ако пандемијата трае со години (ВИДЕО)

Слободен печат
Голем број Американците се убедени дека ги чека нуклеарна војна со страшни последици, па поради тоа масовно градат бункери и атомски скривници кои би требало...
Вести Свет

Три медицински сестри од Британија кои наместо заштитни одела носеа вреќи за ѓубре заразени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат
Три медицински сестри во Британија се позитивни на коронавирус откако биле принудени да носат кеси за ѓубре поради недостаток на заштитна опрема. Минатиот месец персоналот...
Вести Свет

Германија продолжува да го зголемува извозот на оружје

МИА Агенција
Германскиот извоз на оружје и во првиот квартал од годината има натамошен раст, при што извозот расте во земји што не се членки на Европската...
Вести Свет Слајдер

Американските федерални резерви воведоа нови мерки за американските компании

Дејан Андоновиќ
Американските Федерални резерви објавија нова сеопфатна програма на мерки вредна  2, 3 милијарди долари за поддршка на локалните самоуправи и малите и средни претпријатија, со...