Категорија: Свет

Вести Ви Препорачуваме Свет

Макрон и се обрати на нацијата: Ние сме во здравствена војна

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон во обраќање до нацијата нагласи дека „ние сме во војна” против коронавирусот и најави дополнителни ограничувања за движење во Франција. –...
Вести Свет

Хакерски напади врз министерството за здравство на САД за спречување на напорите против коронавирусот

Слободен печат
Министерството за здравство на САД било подложено на кибер напади синоќа, а поврзано со напорите што се прават за спречување на коронавирусот, изјавија официјалани лица...
Вести Свет

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Слободен печат.
Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 179.890 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 7.098, а оздравеле 78.326. – Бројот на...
Вести Свет

Помпео со предупредување до Кина: Ова не е време да се шират дезинформации за коронавирусот

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ја предупреди Кина да не шири дезинформации за новиот коронавирус, откако висок службеник во Пекинг промовираше теорија на заговор...
Вести Свет

Шпанија воведува контрола на копнените граници, прва жртва од коронавирусот во Португалија

Слободен печат
Шпанија воведува контроли на копнените граници во обид да го забави ширењето на новиот коронавирус, изјави денеска министерот за внатрешни работи Фернандо Гранде-Марласка. Тој рече...
Вести Свет

Прогласена вонредна состојба во Финска

Слободен печат
Финска денеска прогласи вонредна состојба, придружувајќи се на голем број европски земји кои на сличен начин се обидоа да го спречат ширењето на новиот коронавирус....
Вести Свет

СЗО повика на засилување на програмите за тестирање за коронавирусот

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги повика сите земји да ги засилат програмите за тестирање како најдобар начин да ја забават пандемијата на вирусот Ковид-19....
Вести Свет

Германија затвори се освен пазарите, банките, аптеките и маркетите

Слободен печат
Германската сојузна и државните влади се согласија да затворат се, од продавници до кафулиња, клубови, театри, музеи, бордели и цркви за да го забават ширењето...
Вести Свет

Рускиот Уставен суд му овозможи на Путин да остане на власт уште 16 години

Слободен печат
Уставниот суд на Русија денеска го одобри Законот за уставни измени со кој ќе се овозможи рускиот претседател Владимир Путин да остане на власт уште...
Вести Свет

Рецептот на Лукашенко за борба против коронавирусот: Трактори и работа лечат се

Слободен печат
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко ги охрабри своите граѓани да одат на работа во село и да возат трактори како начин на надминување на епидемијата...