Категорија: Свет

Вести Свет

Самоизолација на две белгиски министерки поради коронавирусот

Слободен печат
Фламанската министерка за економија и валонската министерка за животна средина се во самоизолација поради коронавирусот, соопштија двете преку социјалните мрежи. Министерката за економија на Фландрија,...
Вести Свет

Украдени 50.000 маски за лице од магацин за медицински материјали во Келн

МИА Агенција
Непознати лица украле 50.000 маски за лице од магацин за медицински материјали и заштитна опрема во германскиот град Келн. Кражбата била забележана вчера утрото од...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Вухан го надмина најтешкиот дел од кризата: Во некогашниот епицентар на коронавирусот регистриран само еден нов случај

Слободен печат
Во кинескиот град Вухан, каде започна епидемијата која прерасна во пандемија со новиот коронавирус, денес е забележан само едно ново заразено лице. Официјалните лица веруваат...
Вести Свет

Парижани масовно „бегаат“ во внатрешноста, локалните жители стравуваат дека ќе им го донесат вирусот (ФОТО/ВИДЕО)

Слободен печат
Голем број на жители на Париз започнаа да го напуштаат градот со возови и автомобили, пред воведувањето на ограничувањето на движење како мерка за сузбивање...
Вести Свет

Во Русија излекувани пет лица од коронавирусот

Слободен печат
Во Русија бројот на излекувани од коронавирусот се зголеми на пет лица, соопшти денеска Министерството за здравство во Москва. Меѓу излекуваните се двајца кинески државјани,...
Вести Свет

Кинеското МНР со остра реакција за твит на Трамп

Слободен печат
Кинеското Министерство за надворешни работи денеска реагираше на твитот на американскиот претседател Доналд Трамп, во кој Ковид-19 го нарече „кинески вирус“. Портпаролот на кинеското Министерство...
Вести Свет

ЗА ДА СПРЕЧАТ ДОПОЛНИТЕЛНО ШИРЕЊЕ НА ВИРУСОТ: Иран привремено ослободи околу 85.000 затвореници

Слободен печат
Иран привремено ослободил околу 85.000 затвореници, вклучувајќи ги и политичките затвореници, како одговор на пандемијата од коронавирусот, соопшти денеска портпаролот на Министерство за правда. Тој...
Вести Свет

Состојба со коронавирусот Ковид-19 во светот до 10 часот

Слободен печат
Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 183.309 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 7.177, а оздравени се 79.905. Женева –...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Првата пациентка на која се тестираше вакцина за коронавирусот го сподели своето искуство (ВИДЕО)

Слободен печат
Џенифер Халер (42) од американскиот град Сиетл е првиот човек на кој е искористена вакцината за коронавирусот. Тестирањето што се одвива во Институтот за здравствени...
Вести Свет Слајдер

Андоновиќ: Коронавирусот го става светот во карантин – економијата во рецесија

Слободен печат
Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека САД би можеле да влезат во рецесија поради ширењето на коронавирусот. Тој најави дека кризата со КОВИД-19 во САД...