Категорија: Свет

Свет Слајдер

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат
Спејсекс, приватната компанија на мултимилијардеот Елон Маск, вечерва од Флорида ќе лансира ракета со двајца Американци во орбитата, што би бил прв лет на астронаути...
Вести Свет

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат
Продажбата на ѕиден календар со фотографии од нацистички офицери предизвика бес во Чешка. Побарувачката за календарот е толку голема што оние кои го нарачале треба...
Вести Свет

Путин за епидемијата во Москва: Спречен најтешкиот можен исход, наредните денови ублажување на мерките

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека Москва, која беше епицентар на пандемијата од коронавирус, успеа да го спречи најтешкиот можен исход и сега градот...
Вести Свет

Пукање во Франција: Маж со пушка влетал на состанок и убил три лица, четвриот тешко повреден

Слободен печат
Три лица загинаа, а четврто лице е рането во пукање во Севр во Франција. Денеска попладне вооружен маж упадна на состанок во каменоломот Сент Варен...
Вести Свет

ИЛО: Секое шесто младо лице загубило работа за време на пандемијата

Слободен печат
Еден од шест млади вработени го загубил своето работно место за време на пандемијата на коронавирусот, покажа анкета на Меѓународната организација на трудот (ИЛО). Телото...
Вести Свет

СЗО преку своја фондација ќе ги финансира своите активности

Слободен печат
Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска најави формирање фондација што ќе и овозможи на таа организација да користи нови извори на...
Вести Свет

Европол приведе 26 лица поради криумчарење мигранти

Слободен печат
Во Белгија и Франција уапсени се 26 лица, членови на криминална мрежа, заради криумчарење илегални мигранти и при тоа конфискувани се три возила, пари и...
Вести Свет

Европратениците ги поздравија предлозите на Комисијата за планот за закрепнување: Иднината на ЕУ е во прашање

МИА Агенција
Мнозинството европратеници на денешната пленарна сесија ги поздравија предлозите на Европската комисија за планот за закрепнување. Според нив,  „иднината на ЕУ е во прашање“, јави дописникот...
Вести Свет

Дневен преглед за состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат
Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.734.838 лица. Од нив починале 354.208, а оздравеле 2.466.989. – Во Србија во последните...
Вести Свет

Џонсон: Време е Британија да продолжи понатаму

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека е време Британија да тргне натаму од „премногу фрустрирачката епизода” во која неговиот најблизок соработник Доминик Камингс беше...