Категорија: Свет

Вести Свет

Тековната година е една од најтоплите регистрирани од 1850 година

Слободен печат
Годината 2019 ќе биде една од трите најтопли години регистрирани од 1850 година, се вели во соопштението објавено денеска од страна на ОН на конференцијата...
Вести Свет

Тајфунот Камури евакуираше 200.000 луѓе на Филипините

Слободен печат
Тајфунот Камури, проследен со обилни дождови и силен ветер денеска ги погоди Филипини и предизвика прекин во воздушниот сообраќај, затворени се училиштата и владините канцеларии,...
Вести Свет

Столтенберг: Ќе одговориме на секој напад

Слободен печат
НАТО ќе одговори на секој напад на Полска или балтичките земји, порача генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. – Преку присуство на силите на НАТО...
Вести Свет

ПУТИН НЕМИЛОСРДЕН: Електронските уреди од 2020 година ќе мора да имаат руски апликации

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон според кој паметните телефони, компјутерите и паметните телевизори мора да имаат претходно инсталирани руски апликации. Законот стапува на сила...
Вести Свет

ЕРДОГАН ПРЕДУПРЕДУВА: Ќе се спротивставиме на планот на НАТО ако Алијансата не ги признае терористите

Слободен печат
Турција ќе се спротивстави на планот на НАТО за одбрана на балтичките земји, освен ако Алијансата не ги признае групите против кои Анкара се бори...
Вести Свет

АИ: Судирите во Иран одземаа најмалку 208 животи

Слободен печат
Во интервенции на иранските безбедносни сили на протестите во земјата, покренати по зголемувањето на цената на горивата, загинаа најмалку 208 лица, се вели во новите...
Вести Свет

Евролидерите ќе бараат климатска неутралност до 2050 година

Слободен печат
Емисиите на штетни гасови да бидат сведени на „нула” до 2050 година. За таков договор ќе се разговара на средбата на евролидерите во Брисел во...
Вести Свет

Роденденскиот самит на НАТО во сенка на несогласувањата

Слободен печат
Во Лондон денеска почнува дводневен самит на НАТО со цел да се покаже единството и силата на Алијансата, која ја слави својата 70-годишнина од основањето....
Вести Свет

НЕМА ДА СЕ ВОДИ ПОСТАПКА ПРОТИВ ИЗРАЕЛ: Судот оцени дека нема да го гони за смртоносниот упад на бродови

Слободен печат
Обвинителката на Меѓународниот кривичен суд Фату Бенсуда денеска повтори дека нема причина да се води постапка против Израел за смртоносниот упад на хуманитарни бродови кои...
Вести Свет

Северна Кореја: Ким Џонг Ун отвори НОВ ГРАД на планината Паекту

Слободен печат
Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун отвори нов град Самџијон, монументална градба на границата со Северна Кореја, јавуваат денеска државните медиуми. Градот се наоѓа...