12.8 C
Скопје

Категорија: Свет

Вести Свет

Неизвесен победникот на изборите во Тајланд

МИА Агенција
Владејачката конзервативна партија Сила на народната држава (ППП) и опозициската популистичка Партија на Тајланѓаните (ПТП) водат неизвесна битка за победа на денешните први парламентарни избори...
Вести Свет

Почина израелскиот разузнавач кој го уапси Ајхман

МИА Агенција
На 92-годишна возраст почина поранешниот израелски министер за пензионерски работи и агент на Мосад, Рафи Ејтан, кој раководеше се операцијата за апсење на озлогласениот нацистички...
Вести Свет

Турските сили во Сирија неутрализирале најмалку 3.000 терористи од ИД

МИА Агенција
Министерството за одбрана на Турција соопшти дека турските сили во Сирија елиминирале најмалку 3.000 припадници на терористичката група „Исламска држава”. „Како единствена војска која директно,...
Вести Свет

Мозамбик: Бројот на жртвите од циклонот се искачи на 446

МИА Агенција
Бројот на жртвите од катастрофалниот циклон кој го погоди Мозамбик се зголеми од 417 на 446, соопшти денеска министерот за екологија на таа земја Целсо...
Вести Свет

Илјадници луѓе се собраа во чест на жртвите од Крајстчрч

МИА Агенција
Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот....
Вести Свет

Етиопиан ерлајнс: Дополнителната обука за Боинг 737 Макс можеби беше недоволна

МИА Агенција
Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата за дополнителна обука...
Вести Свет

Трамп: САД остануваат внимателни во однос на „Исламска држава”

МИА Агенција
Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека САД и натаму ќе бидат внимателни кога е во прашање терористичката група „Исламска држава” и ги предупреди евентуалните регрути...
Вести Свет

Први парламентарни избори на Тајланд по превратот во 2014 година

МИА Агенција
На Тајланд денеска се одржуваат првите општи избори по државниот удар во 2014 година се. Околу 50 милиони гласачи ќе изберат 500 членови на Претставничкиот дом....
Вести Свет

Два силни земјотреси во Индонезија, нема опасност од цунами

МИА Агенција
Два силни земјотреси денеска ја погодија Индонезија, Молучките Острови и островот Сулавези, а засега нема извештаи за жртви или за материјална штета. Земјотрес со јачина...
Вести Свет

Сириска опсерваторија: Во последните шест месеци убиени 630 цивили

Слободен печат
Повеќе од 630 цивили, од кои најмалку 200 деца, загинаа во последните шест месеци во судирите на истокот на Сирија, соопшти Сириската опсерваторија за човекови...