Планета- Page 3 of 830 - Слободен печат

Category : Планета

Вести Планета

Велика Британија сака пријателски односи со ЕУ по Брегзит

Слободен печат
Велика Британија сака идните односи со Европската унија да се темелат на пријателска соработка, изјави денеска портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон, цитиран од британските...
Вести Планета

Белгија: Прва затворска казна за закани преку Фејсбук

Слободен печат
Белгиски суд за првпат изрече затворска казна за закани упатени преку социјалната мрежа Фејсбук против поранешната пратеничка со турско потекло, Махинур Оздемир. Ален Бине е...
Вести Планета

Европската комисија најави инвестиции од 200 милиони евра за вселенскиот сектор

Слободен печат
Европската комисија денеска најави 200 милиони евра инвестиции заедно со Европската инвестициска банка за европскиот вселенски сектор. Низа проекти и финансии ќе бидат склучени во...
Вести Планета

Европејците не сакаат да ја напуштат Британија по Брегзит

Слободен печат
Државјаните на земјите членки на Европската унија немаат намера да ја напуштат Велика Британија и да се вратат во своите земји по Брегзит, пишува Дојче...
Вести Планета

Паника ширум светот околу новиот корона вирус – засега нема заболени во земјите на ЕУ

Слободен печат
Земјите во Азија и другите делови на светот започнаа со ригорозни контроли на меѓународните аеродроми, железнички станици и автопатите. Проверки се вршат под сомнение за...
Вести Планета

Втората фаза од преговорите за трговскиот договор меѓу САД и Кина започнува наскоро

Слободен печат
Преговорите за втората фаза од трговскиот договор на САД и Кина наскоро ќе почнат, изјави американскиот претседател Доналд Трамп од говорницата на Светскиот економски форум...
Вести Планета

Папата Франциск ги повика учесниците во Давос да се посветат на луѓето, а не на профитот

Слободен печат
Папата Франциск ги повика влијателните учесници на Светскиот економски форум во Давос во центарот на јавната политика да ги стават луѓето, а не профитот. Во...
Вести Планета

Трамп панелот на климатски промени во Давос го искористи за предизборен говор

Слободен печат
Денес во Давос, Швајцарија, се одржува годишниот собир на Светскиот економски форум (СЕФ). Меѓу говорниците на панелот беше и младата активистика од Шведска, Грета Тунберг,...
Вести Планета

Најмалку 12 загинати цивили во руски воздушни напади во Сирија

Слободен печат
Најмалку 12 цивили, меѓу кои и седум деца, се убиени денеска во руски воздушни напади во северозападниот дел на Сирија. Како што соопшти Сирискиот центар...
Вести Планета

Предупредување од СЗО: Корона вирусот од Кина ќе се прошири и во други држави

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека новиот коронавирус во следниот период најверојатно ќе се прошири и во другите делови од Кина и можеби и...