Планета- Page 276 of 836 - Слободен печат

Category : Планета

Вести Планета

„Убиството на лидерот на Исламски џихад е јасна порака до сите непријатели на Израел“

Слободен печат
Израелскиот министер за одбрана Нафтали Бенет само еден ден откако ја презеде функцијата предупреди дека „секој терорист кој планира да го нападна Израел, нема да...
Вести Планета

Уапсени членови на „Пинк Пантер“ кои украдоа пари и накит вредни неколку милиони франци – меѓу нив и еден државјанин од Македонија

Слободен печат
Швајцарската полиција уапси припадници на криминалната организација „Пинк Пантер“ – двајца државјани на Црна Гора, двајца Германци и по една особа од Македонија и БиХ,...
Вести Планета

Боливија на нозе по прогласот на новата привремена претседателка (ВИДЕО)

Слободен печат
На улиците на престолнината на Боливија, Ла Паз, избија судири откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на земјата, по оставката на...
Вести Планета

Хонг Конг соочен со најголеми судири досега меѓу демонстрантите и полицијата

Слободен печат
Хонг Конг денеска се подготвува за нови судири бидејќи антивладините демонстранти веќе трет ден по ред планираат да ги парализираат азиските делови од овој финансиски...
Вести Планета

Највисоката плима во последните 50 години предизвика голема поплава во Венеција (ФОТО)

Слободен печат
Делови од италијанскиот град Венеција се под вода, откако беше регистрирана највисоката плима во градот во последните 50 години, пренесе Би-Би-Си. Водата се искачи на...
Вести Планета

Клинтон не ја исклучува можноста за нова претседателска трка

Слободен печат
Поранешната демократска кандидатка за американски претседател, Хилари Клинтон, не ја исклучува можноста повторно да се кандидира за претседател на САД, пишува Хина. Поранешната државна секретарка...
Вести Планета

Трамп во писмо му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари 

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни услови за неговата земја, како...
Вести Планета

Нови предупредувања откако пожарите предизвикаа катастрофа од невидени размери во Австралија (ВИДЕО)

Слободен печат
Австралиските власти предупредија дека огромни шумски пожари се уште пустошат во две сојузни држави и продолжуваат да бидат закани за жителите, и покрај тоа што...
Вести Планета

Враќање на чумата во Кина – болеста која е сериозна закана за целиот свет

Слободен печат
Две лица во Кина се лечат од чума, известија властите вчера. Ова е вторпат болеста, истата која ја предизвика една од најголемите пандеми во историјата...
Вести Планета

Стејт департмент: Притворените исламисти се како темпирана бомба

Слободен печат
Околу 10.000 притворени припадници на Исламска држава и нивните семејства, кои се наоѓаат во логорите на североистокот од Сирија, претставуваат голем безбедносен ризик, изјави висок...