5 C
Скопје

Категорија: Свет

Вести Свет

Уапсен маж пред црква во Мелбурн

Слободен печат
При денешната операција на австралиската полициска единица за борба против тероризмот во близина на англиканската црква Света Марија во северниот дел на Мелбурн уапсен е...
Вести Свет

110 силувања дневно во Јужноафриканската Република

Слободен печат
Во Јужноафриканската Република се случуваат околу 110 силувања секој ден. Таквата ситуација претседателот на таа држава Сирил Рамафоза неодамна ја нарече национална криза. Во покраината...
Вести Свет

Ким Џонг-ун отпатува предвреме од Русија

Слободен печат
Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун замина од Владивосток и тргна кон Пјонгјанг. Тој отпатува од Русија четири часа порано од предвиденото, а беше испратен од...
Вести Свет

Уругвај прва земја од Јужна Америка што ќе извезува медицинска марихуана

Слободен печат
Уругвај е првата земја во светот што ја легализира рекреативната употреба на марихуаната, а планира да стане и прва држава во Јужна Америка која извезува...
Вести Свет

Фотографија која стана хит на социјалните мрежи: Млада муслиманка позира пред антимуслимански демонстранти

Слободен печат
Откако се фотографирала пред антимуслиманските демонстранти во Вашингтон, една млада муслиманка рекла дека ѝ се насмеала во „лице на нетрпеливоста“. Шајима Исмаел поминувала низ градот,...
Вести Свет

ПОГРЕШНА ПРЕСМЕТКА: Бројот на жртвите во Шри Ланка намален

Слободен печат
Властите на Шри Ланка направиле погрешна пресмтка, па откако го ревидираа бројот на жртвите во неделните терористички напади во Коломбо, тој сега е намален за...
Вести Свет

Клинтон предупредува: Не брзајте со импичмент, извештајот на Малер е нов Вотергејт

Слободен печат
Поранешната кандидатка за претседател на САД и екс-државна секретарка, Хилари Клинтон, истакна дека извештајот на Роберт Малер укажува на сериозен криминал и дека Конгресот треба...
Вести Свет

Чикаго: Истече амонијак, хоспитализирани околу 30 лица

Слободен печат
Околу 30 лица денеска се хоспитализирани откако дошло до истекување на амонијак од контејнер влечен од трактор во предградие на Чикаго, соопштија официјални лица. Портпаролот...
Вести Свет

Британија и САД ги советуваат своите државјани да не патуваат во Шри Ланка

Слободен печат
Велика Британија ги советува своите граѓани да не патуваат во Шри Ланка, освен во неопходни случаи, се наведува во денешното соопштение на Форин офисот, со...
Вести Свет

САД ја осудуваат одлуката на Москва да им се даде руско државјанство на Украинците од Доњецк и Луганск

Слободен печат
САД ја осудуваат одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да овозможи добивање руско државјанство по брза постапка на населението од источниот дел на Украина, под...