Планета- Page 20 of 830 - Слободен печат

Category : Планета

Вести Планета

Процесот против Трамп во Сенатот продолжува во вторник

Слободен Печат
Процесот за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп продолжува во вторник, 21 јануари, кога ќе бидат презентирани воведните аргументи во Сенатот. Процесот во Горниот дом...
Вести Планета

Трогателен говор на момче кое го загуби таткото во уривањето на украинскиот авион: „Како да сонувам“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Додека момчето зборуваше за татко му, го слушаа околу 200 членови на неговото семејство, роднини и пријатели. Тие гледаа во подот и едвај ги задржуваа...
Вести Планета

По стравичниот земјотрес: Започна судскиот процес за 32 лица кои неодговорно граделе згради во Албанија

Слободен печат
Во Кривичниот суд во Тирана денеска започна судскиот процес против 32 лица кои беа уапсени поради последиците од земјотресот кој што се случи на 26...
Вести Планета

Хезболах предупреди: Во Либан ќе завладее хаос ако земјата не добие нова влада

Слободен Печат
Хезболах предупреди дека доколку Либан не добие нова влада во земјата може да завладее хаос. Либанските политичари не може да се договорот за нов состав...
Вести Планета

Зеленски не ја прифати оставката на премиерот за да не ја дестабилизира Украина

Слободен печат
Претседателот на Украина Володомир Зеленски не ја прифати оставката на премиерот Олексиј Гончарук. Зеленски оцени дека сега не е време за дестабилизација на политичката и...
Вести Планета

Грета од Лозана им порача на светските лидери: Сѐ уште немате видено ништо, доаѓаме во Давос

Слободен печат
Околу 10.000 демонстранти предводени од шведската активистка Грета Тунберг денес се собраа во швајцарскиот град Лозана, каде активистката ги повика владите да се разбувад и...
Вести Планета

Сенатот во Полска отфрли предлог-закон за „дициплинирање“ на судии

Слободен печат
Полскиот Сенат, каде доминира опозицијата, денеска го отфрли предлог законот, со кој се овозможување „дисциплинирање“ судии кои критикуваат владини реформи. Од вкупно 100 сенатори, против...
Вести Планета Слајдер

Фанатичната посветеност кон Трамп има свои граници?

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп е третиот човек на функција на шефот на оваа држава кој е отповикан, а како што се приближува процесот на судење...
Вести Планета

Хук: Заканите од Техеран уште повеќе ќе го изолираат Иран

Слободен Печат
Заканите на Иран само уште повеќе ќе ја изолираат земјата, изјави денеска специјалниот претставник на американското МНР за Иран, Брајан Хук. Изјавата доаѓа откако иранскиот...
Вести Планета

Мишустин и Медведев на средба со министрите од владата во оставка – приоритет е исполнувањето на задачите од Путин

Слободен Печат
Новиот премиер на Русија Михаил Мишустин и неговиот претходник Дмитриј Медведев се сретнаа денеска со министрите од владата во оставка. Мушистин истакнал дека приоритет е...