Категорија: Свет

Вести Свет

Џонсон не ја сака шкотската премиерка на седница на британската Влада

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон го спречи планот да се покани шкотската премиерка Никола Старџен на седница на неговиот кабинет, објави лондонскиот весник „Фајненшл тајмс”. Предлогот...
Вести Свет

СЗО: Над 253.000 новозаразени во последните 24 часа

Слободен печат
Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа се пријавени повеќе од 253.000 нови случаи на зараза, објави Светската...
Вести Свет Слајдер

Тихановскаја ја напушти Белорусија: Главната противничка на Лукашенко е „на безбедно“ во Литванија

Слободен печат
Светлана Тихановскаја, која беше главната противничка на претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко на претседателските избори во земјата, ја напуштила државата. Министерот за надворешни работи на...
Вести Свет Слајдер

Забрзан пад на заразени со коронавирусот во Шведска, властите не се сигурни зошто

Слободен печат
Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел изјави дека од почетокот на јули дошло до забрзан пад на бројот на заразени лица со коронавирусот. – Но, зошто се...
Вести Свет

Чикаго воведува полициски час по насилствата и грабежите

Слободен печат
Полицијата во Чикаго ќе го ограничи пристапот до центарот на градот по ноќите насилство и грабежи, поради извештаите дека полицијата застрелала еден човек. Полицискиот началник...
Вести Свет

Здравствената агенција на ЕУ повика на повторно воспоставување на контролни мерки

Слободен печат
Здравствената агенција на Европската унија ги повика земјите-членки кои забележуваат зголемување на случаите на коронавирус повторно да воспостават контролни мерки, предупредувајќи за „вистинско враќање на вирусот” во...
Вести Свет

Паника во Кина: Се шири бубонската чума, уште едно село ставено во карантин по смртен случај

Слободен печат
Во кинеската провинција Монголија завладеала паника откако во второ село во тој дел на Кина е воведен карантин. Во градот Бајанур почина маж заболен од...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Моментот кога Трамп беше итно евакуиран: Агент на тајната служба му кажа три збора, тој не знаеше како да реагира (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот на САД, Доналд Трамп изненадно ја прекина прес-конференцијата за медиумите за коронавирусот заради пукотница во близина на Белата куќа. За време на прес-конференцијата одеднаш...
Вести Свет

Американски конвој нападнат на границата меѓу Ирак и Кувајт

МИА Агенција
Конвој кој пренесувал опрема за американски единици бил цел на експлозија што се случила во близина на граничниот премин меѓу Ирак и Кувајт околу 21 часот по локално време....
Вести Свет Слајдер

Повеќе од 13 милиони луѓе во светот закрепнале од коронавирусот

МИА Агенција
Од почетокот на пандемијата во светот со коронавирусот се заразиле повеќе од 20 милиони луѓе, а 13 милиони се избориле против него. Според интернет страницата Ворлдометерс, најмногу оздравени има...