Категорија: Свет

Вести Свет

СЗО: Еболата во Конго ќе продолжи да се шири, ќе се воведе нова вакцина

МИА Агенција
Светската здравстверна организација (СЗО) изрази загриженост дека вирусот ебола ќе продолжи интензивно да се шири во Конго, каде за девет месеци од епидемијата починаа 994...
Вести Свет

Полицијата затвори дел од Манчестер, еве ја причината

МИА Агенција
Полицијата затвори дел од Манчестер откако беше забележан сомнителен пакет, соопшти британската полиција. Поради сомнителниот пакет притворен е 26-годишно момче. Полицијата наведе дека истрагата е...
Вести Свет

Бебе изгризено 25 пати во градинка (ВИДЕО)

Слободен печат
Бебе од 14 месеци било гризнато 25 пати во градинка, а кога мајката Алис дома го пресоблекла бебето не можела да верува што гледа. Ќеркичката...
Вести Свет

Во главниот град на Либија и понатаму се водат тешки битки

Слободен печат
Тешки борби во текот на изминатава ноќ се водеа во либиската престолнина Триполи, а ниту една страна не успеала да напредува. Борбите се воделе од...
Вести Свет

Најголемо невреме во последните 20 години во Индија: Циклонот Фани носи сѐ пред себе, има и жртви (ВИДЕО)

Слободен печат
Тропскиот циклон Фани ја погоди Индија, најсилното невреме во последните 20 години. Според последните информации, три лица утрово починале на истокот од земјата, додека на...
Вести Свет

Пилот ги откри последните зборови на Хитлер

Слободен печат
Во неодамна објавениот дневник на пилотот на нацистичкиот лидер, Ханс Баур, тој открива што му кажал Адолф Хитлер пред да изврши самоубиство во бункер во...
Вести Свет

Гваидо не ја отфрли можноста за странска воена интервенција во Венецуела

Слободен печат
Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гваидо разгледува странска воена интервенција како крајна мерка за соборување на Владата на претседателот Николас Мадуро. – Не отфрлувам воена интервенција,...
Вести Свет

Полицијата во Пакистан уапси доктор кој заразил 90 лица со ХИВ

Слободен печат
Најмалку 90 лица, меѓу кои и 65 деца, биле заразени со вирусот ХИВ во Пакистан од доктор, кој користел инфициран шприц. – Го уапсивме лекарот...
Вести Свет

Во светот се одбележува Денот на слободата на медиумите, доделена и посебната награда на УНЕСКО

Слободен печат
Во светот денеска, 26-ти пат по ред, се одбележува Денот на слободата на медиумите. Годинешната тема е „Медиумите за демократија: Новинарство и избори во време...
Вести Свет

Фејсбук трајно забрани профили на влијателни личности кои шират говор на омраза

Слободен печат
Американската компанија Фејсбук трајно укина профили на својата мрежа и на Инстаграм на неколку екстремни личности и организации со ултрадесничарски ставови, јави ДПА. Меѓу луѓето...