Категорија: Свет

Вести Свет

Ирецот Паскал Донахју избран за нов претседател на Еврогрупата

Слободен печат
Земјите членки на еврозоната, по два круга гласање, го избраа ирскиот кандидат  Паскал Донахју да го замени Португалецот Марио Сентено, на местото претседател на Еврогрупата....
Вести Ви Препорачуваме Свет

Кој ќе биде новиот претседател на САД: Овој модел погоди 25 пати од 27, еве кому му дава предност

Слободен печат
Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд Трамп има 91 отсто шанси повторно...
Вести Свет

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат
Според последните податоци, во светот досега се регистрирани 12.259,485 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 554,072, а оздравеле 7.127,591лица. – Хрватскиот министер за...
Вести Свет

Исчезнатиот градоначалник на Сеул пронајден мртов

Слободен печат
Градоначалникот на главниот град на Јужна Кореја Парк Вон – Сун е пронајден мртов, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап, ден откако неговата ќерка го пријави...
Вести Свет

„Рајанер” ќе отпушти 84 вработени во Белгија

МИА Агенција
Нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер” ќе отпушти 44 пилоти и 40 членови на екипажот во Белгија поради финансиските тешкотии со кои се соочува откако започна кризата со...
Вести Свет

Утре феминистички протести во Франција против реконструкцијата на Владата

МИА Агенција
За утре се закажани феминистички протести во повеќе градови во Франција против реконструкцијата на владата по назначувањата на Жералд Дарманиан, обвинет за силување, за министер...
Вести Свет

Барние: Што и да се случи со Брегзит, ЕУ да се подготви за промени

Слободен печат
Европската Комисија денеска им препорача на земјите членки на ЕУ, нивните граѓани и компании да се подготват на време за промени од први јануари 2021,...
Вести Свет

Помпео: САД работат на воспоставување дијалог со Северна Кореја

Слободен печат
САД и натаму работат на воспоставување дијалог со Северна Кореја, изјави денеска  американскиот државен секретар Мајк Помпео. Тој рече дека се надева оти разговорите ќе...
Вести Свет

Истражување: Повозрасните подобро се справуваат со коронакризата

Слободен печат
Од почетокот на кризата со коронавирусот, се тврди дека на возрасните лица ќе им биде најтешко за време на пандемијата, но студијата спроведена во Швајцарија...
Вести Свет

Средба Дендиас – Сијарто во Атина

МИА Агенција
Односите со Турција, миграциското прашање, туризмот, Западен Балкан беа дел од темите за кои разговараа министрите за надворешни работи на Грција и на Унгарија на...