Категорија: Свет

Вести Свет

Избоден свештеник во текот на мисата во Монтреал (ВИДЕО)

Слободен печат
Пренесен е во болница додека осомничениот напаѓач е уапсен. Според наводите на полицијата, осомничениот му пришол на отецот Клодд Гру од задната страна и го...
Вести Свет

Мозамбик: Се стравува дека бројот на жртвите од циклонот ќе порасне над 1.000

Слободен печат
Бројот на жртви од поплавите во Мозамбик, предизвикани од циклонот „Иади“, би можел да се зголеми двојно, од 550 да ја помине бројката 1.000. Генералниот...
Вести Свет

Нов Зеланд: Молитви ширум земјата поради нападите во Крајстчерч

Слободен печат
Во Крајстчерч и ширум Нов Зеланд денеска се слушнаа муслиманските повици за молитва, седум дена по трагедијата во двете џамии, при што загинаа 50 лица....
Вести Свет

При експлозијата во фабриката во источна Кина загинаа 47 лица, а 640 се хоспитализирани

Слободен печат
При вчерашната експлозија во хемиска фабрика во источниот дел на Кина загинаа 47 лица, а 640 лица се хоспитализирани, од кои 90 лица се во...
Вести Свет

Во Филаделфија запленети 538 килограми кокаин

МИА Агенција
Полицијата во американскиот пристанишен град Филаделфија откри 538 килограми кокаин сокриени во 13 патнички торби на еден брод, што претставува најголема заплена на оваа дрога...
Вести Свет

САД го усовршуваат „најдобриот тенк во светот”

МИА Агенција
САД ќе потрошат околу шест милијарди долари за усовршување на „најдобриот тенк во светот”, „М1 Ејбрамс, најави американскиот претседателот Доналд Трамп во говор во фабриката...
Вести Свет

Најмалку 71 лице загина при потонување на траект во Ирак, повеќето жени и деца

МИА Агенција
Најмалку 71 лице загина при потонувањето на претоварен траект во реката Тигар во близина на ирачкиот град Мосул, соопштија полициските и медицинските служби на Ирак....
Вести Свет

Близок соработник на Ким Џонг-Ун во посета на Москва

МИА Агенција
Висок севернокорејски функционер Ким Чанг Сон, кого медиумите го нарекуваат „батлер” на лидерот Ким Џонг-Ун веќе неколку дена престојува во Москва, соопштиле неименувани извори сугерирајќи...
Вести Свет

Поранешниот претседател на Бразил, Мишел Темер уапсен во голема антикорупциска акција

МИА Агенција
Поранешниот претседател на Бразил, Мишел Темер уапсен е во рамките на голема антикорупциска истрага. Темер е уапсен во рамките на полициската операција „Лава јато” поврзана...
Вести Свет

Германската полиција уапси две лица за снимање и дистрибуција на детска порнографија

Слободен печат
Германската полиција денеска соопшти дека во баварскиот град Вирцбург уапсила две лица осомничени за снимање и дистрибуција на детска порнографија. Осомничените на „даркнет“ дистрибуирале материјали...