Категорија: Свет

Вести Свет

САД: Трансродна личност бара „X” во пасошот во делот за пол

МИА Агенција
Девет американски сојузни држави поднесоа барање до Апелацискиот суд во Денвер за на трансродната личност Дани Зим да му се дозволи во пасошот да се...
Вести Свет

Каспаров: Компјутерите нема да ја заменат човековата креативност

МИА Агенција
Легендарниот првак на светот во шах Гари Каспаров, на меѓународниот форум на Мајкрософт „Светла иднина на луѓето + машините” во Атина, изјави дека машините нема...
Вести Свет

Сѐ повеќе американски држави го усвојуваат законот за забрана на абортус

Слободен печат
Прво Алабама, Алабама,  а сега и американската сојузна држава Мизури усвоија закон за забрана на абортусот, пренесуваат тамошните медиуми. Законот, со кој на жените им...
Вести Свет

Опуштено како по дома – Австриски министер во чорапи се прошета низ парламентот (ФОТО)

Слободен печат
Министерот за европски прашања од Австрија, Гернот Блимел, во парламентот предизвика модна, но и политичка бура, бидејќи низ собраниската сала се прошета без чевли, односно...
Вести Свет

САД започна војна со Хуавеј: Што ќе значи тоа?

Слободен печат
САД го ставија на црната листа кинескиот телекомуникациски „Хуавеј“ и 70 поврзани компании поради наводна закана за националната безбедност, пренесува ТАСС. Од министерството соопштија дека...
Вести Свет

Вонредна состојба во САД за заштита на телекомуникациските мрежи

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша извршна наредба со која прогласува вонредна состојба за заштита на телекомуникациските мрежи на САД од странски закани. Со указот им...
Вести Свет

Иран се подготвува за напад – Растат тензиите со САД!

Слободен печат
Командантот на иранскиот корпус на Гардата на исламската револуција, бригаден генерал Хосејн Салами вчера изјави дека Техеран се наоѓа „на работ на целосна конфронтација со...
Вести Свет

ХОРОР НА ГРАНИЦАТА МЕЃУ САД И МЕКСИКО: Почина двегодишно дете

Слободен печат
По преминување на американско-мексиканската граница и задржување од страна на граничната патрола на САД,двегодишно дете дојдено од Гватемала го загуби животот. Како што јавија некои...
Вести Свет

САД стравува: Прекинати летовите кон и од Венецуела

Слободен печат
Американското Министерство за сообраќај синоќа нареди прекин на сите комерцијални и товарни авиони меѓу САД и Венецуела, наведувајќи ги како причина немирите и насилството околу...
Вести Свет

РУСИЈА ПОВТОРНО НА УДАР: САД воведе нов пакет санкции

Слободен печат
САД подготвија втор пакет санкции кон Русијa поради труењето на Скрипал САД подготвија втор пакет санкции во врска со хемискиот напад во Солсбери и случајот...