Планета- Page 10 of 830 - Слободен печат

Category : Планета

Вести Планета

Ирак: Неисполнетите ветувања на премиерот предизвикаа хаос во Багдад (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Двајца ирачки полицајци се убиени, а десетина демонстранти се повредени денес во Багдад и во други играчки градови, за време на нови судири со полицијата....
Вести Планета

ЕК: Преговорите со Британија дури во март

Слободен печат
Преговорите меѓу ЕУ и Велика Британија за идните односи нема да можат да почнат пред крајот на февруари, односно почетокот на март, потврди Европската комисија....
Вести Планета

Генералниот директор на Би-Би-Си најави заминување од функцијата

Слободен печат
Генералниот директор на Би-Би-Си Тони Хол соопшти дека по седум години, на лето ќе се повлече од функцијата.Тој потенцираше дека тоа било тешка одлука. –...
Вести Планета

Издвоени 900 милиони евра од ЕУ за земјите погодени од воени конфликти или природни катастрофи

Слободен печат
Европската Комисија денеска го усвои својот годишен буџет за хуманитарна помош во износ од 900 милиони евра за оваа година. -Хуманитарната помош на ЕУ ни...
Вести Планета

Употребата на пластика ќе стане минато за Кина

Слободен печат
Кинеската комисија за развој и реформи најави дека до 2025 година ќе воспостави систем за производство, дистрибуција, потрошувачка, рециклирање и складирање на пластичните производи. Според...
Вести Планета

Авганистански преведувач шпионирал во корист на Иран, обвинета и неговата сопруга

Слободен печат
Пред Вишиот суд во германскиот град Кобленц денеска почна судењето против поранешен преведувач во Бундесвер од авганистанско потекло по обвинение дека шпионирал во корист на...
Вести Планета

Протест на руските опозиционери против доживотното владеење на Путин

Слободен печат
Руските опозициски партии денеска најавија голем протест на 29 февруари околу предлогот на претседателот Владимир Путин за уставни измени, за кои тие веруваат дека го...
Вести Планета Слајдер

Изнесена одбраната на Трамп: Бранителите ќе докажуваат дека тој е невин и не треба да се отповика

Слободен печат
Откако одби да соработува во истрагата за отповикување што ја предводеше Демократската партија во Претставничкиот дом, американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе ја изнесе својата...
Вести Планета

Следната деценија поради климатската криза ќе бидат раселени десетици милиони лица

Слободен печат
Незаконски е националните влади да ги вратат луѓето во земјите од каде побегнале, каде што нивните животи би можеле да бидат загрозени од климатската криза,...
Вести Планета

Адам Шиф: Разузнавачките агенции се под притисок од администрацијата на Трамп

Слободен печат
Претседателот на комисијата за разузнавање на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Адам Шиф, ги обвини американските разузнавачки агенции дека не му предаваат на Конгресот документи...