Категорија: Вести

Вести Економија

НВО до владата на Македонија: Не донесувајте никакви одлуки без транспарентност и учество!

Слободен печат
Суштинската, доследна и континуирана примена на транспарентност и добро управување е најважна во овие тешки времиња, за да не се повредат човековите права, кревкото владеење на...
Вести Свет

Белгија почнува со олеснување на рестриктивните мерки

Слободен печат
Од денеска започнува првата фаза на олеснување на рестриктивните мерки на целата територија на Белгија, следните фази ќе се активираат само под услов да се...
Вести Регион

Трифуновиќ: Кризата со Ковид-19 за Вучиќ е иста како што беше бомбардирањето за Милошевиќ

Слободен печат
Додека српскиот претседател Александар Вучиќ за денес закажа средба со партиите за одредување датум за изборите во јуни, по укинувањето на вонредната состојба на Ѓурѓовден,...
Вести Македонија Слајдер

По интервјуто на Заев, се огласи Мицкоски: Не сакам да бидам мандатар во време кога се бројат жртви од коронавирусот

Слободен печат
Избори ќе има кога ќе бидат обезбедени услови за фер и демократски избори, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, истакнувајќи дека не сака да...
Вести Регион

Словенија: Веќе втор ден без новозаразени со Ковид-19

Слободен печат
Националниот институт за јавно здравје на Словенија објави дека втор ден по ред во земјата не се регистрирани новозаразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА...
Вести Економија

Иран ги брише нулите од ријалот

Слободен печат
Откако американскиот претседател Доналд Трамп во 2018 година повторно воведе санкции против Иран и се повлече од договорот за иранската нуклеарна програма кој беше потпишан во 2015...
Вести Култура

Сто уметници дел од програмата „Култура во време на корона”

Слободен печат
Градот Скопје информира дека до денеска 100 уметници биле дел од програмата „Култура во време на корона”. – На над 20 локации во осум скопски...
Вести Економија

Опоравување на цената на нафтата: По три недели пад пораснаа цените на светските нафтени пазари

Слободен печат
Цената на нафтата на светските пазари пораснаа изминатата недела, откако три недели претходно бележеа драматичен пад. Растот на цената се должи врз база на очекувањето...
Вести Македонија Слајдер

Се преврте хеликоптер на МВР (ФОТО)

Мирослава Бурнс
Денеска, околу 11 часот и 30 минути, на аеродромот кај Петровец во Скопје, се превртел хеликоптер на МВР. Во несреќата, како што дознава Слободен печат,...
Вести Свет

Еспер: Кина и Русија ја користат пандемијата за да ги промовираат своите интереси во Европа

Слободен печат
Кина и Русија ја користат пандемијата на коронавирус за да ги промовираат своите интереси во Европа, изјави денеска американскиот министер за одбрана Марк Еспер, оценувајќи...