Вести - Page 953 of 3120 - Слободен печат

Категорија: Вести

Вести Хроника

Кривична за шумар од Кичево

Полицијата од Кичево поднесе кривична пријава против Љ.А.(46) од кичевското село Вранештица, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „несовесно работење во службата”....
Вести Свет

Велика Британија ги заострува казните за терористите

МИА Агенција
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека ќе ги заостри казните за лица осудени за насилни злосторства и тероризам, како што е напаѓачот кој уби две...
Вести Скопје

Формирана комисија за односи меѓу заедниците во Град Скопје

МИА Агенција
Советот на Град Скопје донесе одлука за формирање Комисија за односи меѓу заедниците со која се обезбедува можноста на сите етнички заедници што живеат на...
Вести Регион

Градоначалничката на Драч поднесе оставка по невидениот гаф

МИА Агенција
Градоначалничката на Драч, Валбона Сако, поднесе оставка по изјавата која доцна синоќа во живо ја даде за Топ ченел. Сако, веројатно по грешка, изјави дека...
Вести Економија

Дроновите се поприсутни во економијата

МИА Агенција
Тридимензионално мапирање е направено за пет дена на патот Кичево – Охрид, на потег во должина од 18 километри, за потребите на градежната компанија „Гранит”....
Вести Македонија

Почина професор доктор Петар Пемов

МИА Агенција
Почина професор доктор Петар Пемов, клиничар и редовен професор по невропсихијатрија на Медицинскиот факултет на УКИМ од 1982 година до пензионирањето. Пемов е роден во...
Вести Македонија

Ѓеоргиева ја оживеа хероината Супер Текстилка

МИА Агенција
Храбра, одлучна и без страв од газдите на текстилните конфекции. Со својот магичен костим веднаш реагира на дојавите за кршење на правата на текстилните работнички....
Вести Свет

Американците на Црн петок преку интернет потрошиле рекордни 7,4 милијарди долари

МИА Агенција
Американците на Црн петок годинава потрошиле рекордни 7,4 милијарди американски купувајќи преку Интернет, додека помалку луѓе отишле во продавници. Сумата се доближи до рекордниот дневен...
Вести Свет

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ: Солзавец за илјадниците антивладини демонстранти

Горан Наумовски
Полицијата во Хонг Конг денеска повторно употреби солзавец за да растера илјадници антивладини демонстранти кои излегоа на улиците на градот. Протестот во трговскиот кварт Цим...
Вести Скопје

Поставена мерна станица за мерење на квалитетот на воздухот

Градот Скопје постави мерна станица за мерење на нивото на загаден воздух на плоштадот на ВМРО во центарот на градот. Градоначалникот Петре Шилегов објави фотографии...