Вести - Page 950 of 2801 - Слободен печат

Category : Вести

Вести Македонија

Пендаровски: Европа не ни треба само за пазарот, туку и поради функционалноста на институциите

Слободен печат
Евроатлантските аспирации не предизвикуваат поделби, туку се фактор за кохезија, за единство на нашето општество, истакна претседателот Стево Пендаровски на денешното предавање на реномираниот Универзитет...
Вести Планета

НОВИ ЖРТВИ ВО БАГДАД: Над четири убиени и повеќе од 35 ранети

Слободен печат
Најмалку четири луѓе се убиени и повеќе од 35 ранети во центарот на Багдад кога полицијата отвори оган за да растера антивладини протести. Судирите се...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Богоев размислува да воведе зонско паркирање во Карпош – Ако се согласат граѓаните

Карпошани мака мачат при секој обид да се паркираат во близина на нивните домови. Проблемот, како што велат нашите читатели, се појавува бидејќи жителите кои...
Вести Регион

Дачиќ: Претставникот на САД задолжен за санкции ќе дојде во Србија

Слободен печат
Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ најави дека во Белград доаѓа директорот во американскиот Стејт департмент задолжен за примена на санкции кон Русија и за...
Вести Македонија

ВАКЦИНИ ПРОТИВ ГРИП СÈ УШТЕ НЕМА: За една недела 29 грипосани граѓани

Игор Стефановски
Нови 29 случаи на грип се регистрирани во Македонија претходната недела. Најмногу заболени има во Куманово, 12. Статистиката на Институот за јавно здравје покажува дека...
Вести Економија

ИТАЛИЈА НАЈЗАДОЛЖЕНА ВО ЕВРОПА: Неочекувано висок долг и во Франција

Слободен печат
Европската комисија во својата квартална економска прогноза соопшти дека Германија ќе одржува буџетскиот суфицит уште најмалку до 2021 година, дека дефицитот на Франција ќе биде...
Вести Македонија

Средба Мицотакис-Заев следниот четврток во Солун на маргините на „Thessaloniki Summit 2019″

Слободен печат
Премиерите на Грција и на Северна Македонија, Киријакос Мицотакис и Зоран Заев, ќе имаат билатерална средба на маргините на „Thessaloniki Summit 2019″, што следниот четврток...
Вести Планета

Главното пристаниште во Ирак е повторно отворено

Слободен печат
Ирачките власти денеска соопштија дека главното пристаниште во земјата Ум Каср повторно е отворено откако демонстрантите го блокираа пред пет дена. Во пристаништето се наоѓаат...
Вести Економија

НБ: Годинава раст на БДП од 3,5 отсто, а следната 3,8

Слободен печат
Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката Анита...
Вести Македонија

Француски амбасадор: Оценката на Палмер за Северна Македонија за „историска грешка на ЕУ” е погрешна

Слободен печат
Францускиот амбасадор во Белград, Жан Луј Фалкони, во интервјуто на ТВ Н1, говорејќи за процесот на проширувањето во ЕУ на Западен Балкан и одлуката од...