Категорија: Вести

Вести Македонија

Филипче: Пред нас е најтешкиот период

Горан Наумовски
– Сакам да упатам порака до граѓаните. Панедмијата во светот не стивнува, постојано расте. И во Македонија бројката постојано расте. Добро е што бројот на...
Вести Македонија

Засега не се планирани масовни тестирања за коронавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одговарајќи на новинарски прашања рече дека засега не се планирани масовни тестирања меѓу населението за евентуална...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Хронично болните да бидат особено внимателни

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека лицата со одредени хронични заболувања се во поголем ризик од компликации типични за коронавирусот. -До нив апелирам да...
Вести Економија

Европскиот БДП ќе падне меѓу 2 и 10 проценти, се зависи од „коронакризата“

Слободен печат
Сите најголеми светски економии, освен кинеската, оваа година ќе влезат во рецесија, заради пандемијата на коронавирусот, при што бруто домашниот производ на еврозоната би можел...
Вести Македонија Слајдер

Утре ќе биде разрешена директорката на охридската болница

Горан Наумовски
По вчерашната смрт на пациентката од Струга и нејзиното болничко незгрижување во охридската болница, денеска министерот за здравство Венко Филипче рече дека е донесена одлука...
Вести Македонија Слајдер

Во Скопје починаа двајца заболени од коронавирус

Горан Наумовски
Две лица починаа на Клиниката за инфективни болести, извести министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека еден од починатите бил на 91 годишна возраст,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Италијански кардиолог кој се излечил од коронавирусот: Смртта демнее, најлошо е навечер

Слободен печат
Докторите и медицинските сестри во римската болница Касалпалоко во тишина се движат околу пациентите кои беспомошно лежат во кревети опкружени со апарати кои им ги...
Вести Македонија Слајдер

Владата го обвини Христијан Мицкоски за притисок врз институциите (ФОТО)

Горан Наумовски
Владата денеска преку соопштение ги информира граѓаните дека опозицијата преку претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вршела притисок врз институциите при што организираните активности...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Торнадо го погоди Арканзас, има и повредени (ВИДЕО)

Горан Наумовски
Американскиот град Џоунсборо во Арканзас денеска е погоден од силно торнадо. Додека се проценува штетата, локалните медиуми јавуваат дека има најмалку шестмина повредени. Торнадото му...