Категорија: Вести

Вести Македонија

Електронски креираните рецепти се достапни во сите аптека низ државата

Слободен печат
Согласно новиот начин на електронско пропишување на лекови за хроночна терапија, пациентите можат да ги подигнат своите лекови во која било аптека на целата територија...
Вести Свет

Иран ги повика Русија и Кина да се спротистават на притисокот од САД за санкциите

Слободен печат
Иран ги повика Русија и Кина да се спротивстават на притисокот на Вашингтон за продолжување на санкциите за оружјето наметнато од ООН на земјата во...
Вести Регион

Тачи очекува наскоро да се постигне договор меѓу Косово и Србија

Слободен печат
Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска изјави дека очекува оти во блиска иднина ќе продолжат преговорите со Србија и ќе биде постигнат конечен договор за...
Вести Економија

Дозволен влез во Германија без рестрикции за сезонски работници од земјите на ЕУ

Слободен печат
Германија од 16 јуни ќе дозволи влез за сезонските работници од земјите-членки на Европска Унија и шенген зоната без никакви рестрикции. Земјата претходно утврди дека поради...
Вести Скопје Слајдер

Чаир, Бутел и Центар со најмногу активни случаи на Ковид-19

Слободен печат
 Во Чаир и натаму има најголем број активни случаи со Ковид-19, чиј број изнесува 195, по што следат Бутел со 72, Центар со 71, Аеродром...
Вести Македонија

Чулев за обвинението од ССМ: Политизирано раководство на еден синдикат не може да ги штити правата на работниците

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ги оцени како паушални наводите изнесени на денешната прес-конференција на Сојузот на синдикати на Македонија и на Македонскиот полициски...
Вести Свет

Врховниот суд и нареди на бразилската влада да ги објавува целосните податоци за коронавирусот

Слободен печат
Врховниот суд во Бразил и нареди на Владата да продолжи со објавување целосни податоци за заразените од Ковид-19, вклучително и вкупниот број на починати луѓе....
Вести Економија

Еврото порасна во однос на доларот, златото стабилно, цената на нафтата бележи пад

Слободен печат
Еврото се засили на 1,1352 американски долари, додека австралискиот долар го затвори тргувањето на ниво од 0,6991 американски долари, во пораст за околу 0,5 проценти....
Вести Свет

Јужна Кореја ќе поднесе тужба против активистите кои праќале летоци во Северна Кореја

Слободен печат
Владата на Јужна Кореја денеска најави дека ќе поднесе тужба против две активистички групи, кои во Северна Кореја праќале летоци и шишиња наполнети со ориз,...
Вести Економија

Пад на доларот пред состанокот на ФЕД

Слободен печат
По неколку недели силен раст, поттикнат од надеж за брзо закрепнување на економијата по укинувањето на ограничувањата воведени поради коронавирусот, оптимизмот на пазарите на капиталот...