Категорија: Вести

Вести Свет

Состојба со коронавирусот во светот до 10 часот

Слободен печат
Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени вкупно 3.146.200 лица. Од нив починале 218.139, а оздравеле 961.785 луѓе. – Премиерот на...
Вести Свет Слајдер

Прво куче заразено со коронавирус: Ги лижело чиниите на сопствениците, па заболело од Ковид-19

Слободен печат
Мопсот Винстон е првото куче во САД кое заболело од коронавирусот. Мопсот од Северна Каролина најверојатно го добило вирусот од своите сопственици, кои се позитивни...
Вести Македонија Слајдер

Новаковски: Пратениците ги користат сите бенефиции, партиите калкулираат со датумот на избори

Слободен печат
Во ситуација кога претседателот на државата прогласи вонредна состојба а потоа и ја продолжи една од клучните работи е Собранието да работи, бидејќи во моментов...
Вести Македонија

28 лица не ја почитувале забраната за движење

Во текот на изминатото деноноќие според МВР по однос на забраната за движење евидентирано е дека  на ниво на целата држава 28 лица не ја...
Вести Македонија Слајдер

Д-р Солевски: Заштитната маска за превенција од коронавирусот има ефект само ако правилно се применува

Слободен печат
Ковид-19 е респираторно заболување и примарниот пат на пренесување е преку директен контакт од човек на човек и преку директен контакт со респираторни капки генерирани...
Вести Култура

Баскар-Апостолова за Меѓународниот ден на танцот: Едногласното предложувањето на Александар Хаџиманов го прифатија сите

Слободен печат
29 април – меѓународниот ден на танцот е глобална прослава на танцот, создадена од страна на Комитетот за танц на Меѓународниот театарски институт, главниот партнер...
Вести Свет Слајдер

Пропаганда или неоправдан оптимизам: Трамп најави пет милиони тестови за коронавирус дневно (ВИДЕО)

Слободен печат
Во САД за два месеци се направени околу 5,7 милиони тестови на коронавирус, а претседателот Доналд Трамп најавува дека наскоро ќе бидат правени пет милиони...
Вести Култура Слајдер

Апостолов: Кај нас најголемиот проблем околу истражувачкото новинарство се парите

Слободен печат
Новинарската награда „Никола Младенов“ која во изминативе години ја доделува Македонскиот институт за медиуми за истражувачки стории годинава му припадна на новинарот Владо Апостолов за...
Вести Свет Слајдер

Андоновиќ: Годишнината од победата над фашизмот Русија ќе ја одбележи со парадирање на воената авијација

Слободен печат
Вкупниот број на инфицирани од коронавирусот во светот се искачи на 3 милиони и сто илјади. Досега починаа 218.000, а излекувани се 928.000 лица Во...
Вести Македонија Слајдер

Велковски: Онлајн наставата во Лозово се одвива без проблем

Слободен печат
Оштината ги презема сите мерки кои што се предложени од Владата. Граѓаните сериозно ја сфатија ситуацијата и имајќи предвид дека сме земјоделска општина, луѓето ги...