-3.7 C
Скопје

Категорија: Вести

Вести Економија

Швајцарија со нови даночни правила од 2022 година – ќе се оданочува и митото

Слободен печат
Швајцарската влада денеска одлучи да воведе измени во даночните закони со кои швајцарските компании од 2022 година повеќе нема да можат од даночната основица да...
Вести Свет

Украинскиот претседател во болнички кревет: Зеленски хоспитализиран поради ковид-19

Слободен печат
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски е хоспитализиран, откако минатата недела беше позитивен на ковид-19., но, според, неговиот портпаролот, не е во сериозна состојба. – Прво...
Вести Македонија

ВИДЕО: Жените повеќе од мажите се изложени на прекршувања на работничките права за време на пандемијата

Слободен печат
Според истражувањата на организацијата Реактор, Република Северна Македонија ја дочекала кризата со пандемијата со речиси тројно поголема стапка на невработеност споредено со Европската унија. Родовата...
Вести Свет

Финансиска инјекција: Фондацијата на Бил Гејтс донира уште 70 милиони долари за вакцина против ковид-19

Слободен печат
Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс” донираше уште 70 милиони долари за развој и дистрибуција на вакцината против ковид-19. Фондацијата соопшти дека 50 милиони долари ќе...
Вести Македонија

ВИДЕО | Трипуновски: Седум сантиметри го делат Охридското езеро од еколошка катастрофа 

Слободен печат
Се наоѓаме покрај Охридското езеро, бисерот на Македонија, кој заради расипничката влада и Зоран Заев е пред еколошка катастрофа. Езерото е на само 0.07 метри...
Вести Скопје Слајдер

Директорката на „Лајка“ ги отфрли обвинувањата кои кружеа во јавноста за недомаќинско работење

Стационарот за улични животни „Лајка“ се отвори пред еден месец, но со заловување на кучиња започна пред една недела. Третманот на заловување е хуман, и...
Вести Свет Слајдер

„Њујорк Тајмс“ за лекувањето на Трамп: Обичен Американец би платил 100.000 долари

Слободен печат
Претседателот Доналд Трамп е меѓу милионите Американци кои беа позитивни на ковид-19. Неговиот тридневен престој во болница, што вклучуваше дополнителни тестови за присуство на вирусот,...
Вести Македонија

Брисел сѐ уште се надева дека Скопје и Софија можат да постигнат компромис

Слободен печат
Европската Комисија не се откажува од започнување преговори со Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На барање на МИА за реакција по средбата...
Вести Македонија

Казни за 761 лице за неносење маски

Слободен печат
Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 761 прекршок....
Вести Свет

ВИДЕО | Андоновиќ: Трамп се заканува да направи хаос – нема што да загуби

Слободен печат
Во наредните 70 дена додека е во Белата куќа Доналд Трамп може да направи хаос бидејќи нема што да загуби. Ова е констатацијата на голем...