Категорија: Вести

Вести Свет

Во Израел задолжително носење заштитни маски на јавен простор

МИА Агенција
Сите израелски граѓани мора да носат заштитни маски кога се на јавен простор, како задолжителна мерка за заштита од новиот коронавирус, изјави денеска израелскиот премиер...
Вести Свет

Бројот на починати во Њујорк е скоро половина од бројот на смртни случаи во целата држава

Слободен печат
Околу 16.000 луѓе можат да ги загубат животите од коронавирусoт во  Њујорк, изјави гувернерот на државата Њујорк, Ендрју Куомо. Куомо ги предупреди другите делови на...
Вести Свет

СЗО: Силно сме загрижени од ескалацијата на смртни случаи од новиот коронавирус

МИА Агенција
Светската здравствена организација денеска предупреди дека има речиси експоненцијална прогресија на пандемијата предизвикана од новиот коронавирус, додека бројот на смртните случаи се зголеми за повеќе...
Вести Македонија

Снегот ги блокираше патиштата во областа Голо Брдо: Жителите целосно отсечени од светот

Слободен печат
Обилните врнежи снег ја блокираа областа Голо Брдо, на дел од албанско -македонската граница кај Дебар, населена главно со Македонци. Во ова ридско-планиснко подрачје кое брои...
Вести Свет

Хлорокин и неговиот дериват само за „итни програми”, препорачува Европската агенција за лекови

МИА Агенција
Антималарикот хлорокин и неговиот дериват хидроксихлорокин дериват можат да се користат само во третманот на Ковид-19 во клинички испитувања и во „програми за итни случаи”,...
Вести Свет Слајдер

Колапс на здравствениот систем во САД: Болниците преполни, лекарите не смеат да зборуваат за хоророт што го гледаат

Слободен печат
Американските болници работат на работ на издржливост во време на пандемијата на коронавирусот, додека целиот здравствен систем доживува колапс, ја опишува германски „Велт“ состојбата на...
Вести Македонија

Арслани: Во Куманово ќе се прави стручна проценка дали да се воведе карантин како во Дебар

Слободен печат
Новиот објект за хирургија во Охрид ќе функционира како болница за заразени од коронвавирус, а во Куманово ќе се прави стручна проценка дали да се...
Вести Економија

Битиќи: Само со мерката минимална плата за секој вработен таргетираме 250.000 вработени и 35.000 компании

Слободен печат
Владините мерки за справување со екомомската криза од коронавирусот се насочени кон стопанството, но многу повеќе кон работниците, да ги задржат работните места и да...
Вести Свет

Во Франција за 24 часа 509 нови смртни случаи, повеќе од 6.000 лица на интензивна нега

МИА Агенција
Во најновиот извештај за епидемијата со Ковид -19 во Франција за изминатите 24 часа, стои дека има нови 509 смртни случаи, а  6.107 лица се...
Вести Свет

Талибанците подготвени за прекин на огнот поради коронавирусот

МИА Агенција
Талибанците денеска објавија дека се подготвени да прогласат прекин на огнот во сите делови на Авганистан што ги контролираат доколку се  шири коронавирусот. Талибанците ја...