Категорија: Вести

Вести Свет

Група мажи со нож нападнале минувачи во Ханау

Слободен печат
Четири лица се здобија со повреди од нож откако група од 5 – 6 мажи ги нападнале во германскиот град Ханау по што побегнале. Повредените,...
Вести Македонија

Генералниот директор на АДСДП останува на минимална плата, остатокот ќе го уплати во солидарниот Фонд

Слободен печат
Генералниот директор на АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката- Скопје Кристијан Трајковски, одлучи неговата плата...
Вести Економија

Руските банки одвоиле 30 милијарди рубљи за исплата на плати

Слободен печат
Шефот на Одделот за заштита на потрошувачи и пристап до финансиски услуги на Руската банка, Михаил Мамута соопшти дека до 28 април, руските банки одобриле бескаматни...
Вести Македонија

Што треба да знаат лицата заболени од малигни болести за Ковид-19

Слободен печат
За КОВИД 19 се знае дека претставува голема закана за лицата заболени од малигни болести, од една страна заради ризикот од заразување со инфекцијата, и...
Вести Свет Слајдер

Џонсон стана татко: Свршеницата на британскиот премиер роди здраво момче

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата свршеница рано утринава станаа горди родители на здраво момче. Кери се породи утринава во болница во Лондон. Портпаролот на...
Вести Економија

Британија се соочува со недостиг на сезонски работници

Слободен печат
Илјадници Британци треба да помогнат во собирањето на реколтата, бидејќи сезонските работници од другите делови на Европа не можат да патуваат поради карантинот, соопшти британскиот...
Вести Свет Слајдер

Бизарни имиња на новороденчиња: Се родија „Ковид“, „Корона“ и „Изолација“

Слободен печат
Давање имиња на детето е голема одлука, а луѓето кои станале родители за време на пандемијата на коронавирусот се погрижиле децата никогаш да не заборават...
Вести Македонија

Спасовски ги повика граѓаните да ја преземат апликацијата „Стоп Корона“

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски преку својот фејсбук профил повика граѓаните да ја преземат апликацијата „Стоп Корона” која евидентира дали биле во непосредна близина со заболен од...
Вести Регион

Новиот слоган на Грција за постепено враќање во нормала е „Остануваме безбедни“

Слободен печат
Пораката, препораката и кампањата на грчката Влада „Остануваме дома”, што започна на 13 март годинава, сега, го отстапува местото на новиот слоган „Остануваме безбедни”, што...
Вести Економија

АФПЗРР: До крај на април да се искористат ланските картички за зелена нафта

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, ги известува сите корисници на мерката „зелена нафта” дека рокот на минатогодишните картички за точење на...