4 C
Скопје

Категорија: Вести

Вести Култура

Интернационалниот театарски фестивал „Лица без маски” започнува од утре во Кино Култура

Слободен печат
Со проектот „Кaко се прави човек“ на режисерката Хана Миленковска, утре (4 април) во Кино Култура од 20 часот, ќе почне 12-то издание на Интернационалниот...
Вести Македонија

Политички реакции за доаѓањето на Ципрас во Скопје

МИА Агенција
Актуелниот амбасадор на САД во Грција, Џефри Пајат и поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, преку нивните официјални Твитер профили ја коментираа вчерашната посета...
Вести Култура

Скулптури од отпад од оружје од Првата светска војна

Слободен печат
Во Културно-информативниот центар вечер од 20 часот ќе биде отворена изложбата „100 години потоа“ – скулптури и слики од Златко Бојковски. Ќе бидат претставени 25...
Вести Македонија

Младите од ВМРО-ДПМНЕ во спот против Пендаровски влечат и малтертираат животни

Слободен печат
Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ на својата официјална Фејсбук страница објави видео, преку кое сакаат да поентираат против кандидатот Стево Пендаровски. Во видеото тие...
Вести Економија

Нов циклус на грантови за земјоделците во Струмичко и Радовишко

Слободен печат
Нови 250.000 евра во грантови ќе им бидат доделени на 50 земјоделци од Струмичкиот и Радовишкиот Регион како поддршка во воведувањето на модерни агро-еколошки мерки...
Вести Култура

Со изложба ќе се одбележат 74 години постоење на МНТ

Слободен печат
Македонскиот народен театар денеска со изложба ќе одбележи 74 години постоење. Изложбата е насловена „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“ и...
Вести Македонија

Хан: Европската комисија во мај ќе даде препорака за преговори на Северна Македонија и Албанија

МИА Агенција
Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан вчера се обрати пред европските пратеници во комисијата за надворешни работи, при што посочи дека Европската Комисија најверојатно ќе...
Вести Економија

ССК со меморандум до нови позиции на пазарот во Чешка

Слободен печат
Со поддршка на г.  Едуард Мурицки, заменик-министер за индустрија и трговија на Република Чешка и Н.Е Мирослав Томан, амбасадор на Република Чешка, претседателот на Сојузот на...
Вести Македонија

Историската посета на Ципрас оценета како почеток на ново поглавје во односите на двете земји

МИА Агенција
Историски ден што ќе се памети во двете држави. Вака беше оценета посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје, која е прва официјална на...
Вести Економија

Годишна конференција „Фискални реформи за праведен раст”

МИА Агенција
По повод денот на Буџетот, денеска во Собранието ќе се одржи годишна конференција на тема „Фискални реформи за праведен раст”. Најавено е обраќање на министерот...